ktorá hraničí so Slovenskom. Podľa správy rakúskej agentúry APA Stix v nóte zopakoval obavy burgenlandskej krajinskej vlády z aktivácie Mochoviec a poukázal na 41 tisíc obyvateľov spolkovej krajiny, ktorí sa už v roku 1995 svojím podpisom vyslovili proti uvedeniu elektrárne do prevádzky. Slovensko dostalo v súvislosti so spustením prevádzky Mochoviec dva protesty od rakúskej vlády a vo forme rezolúcie protestoval aj Európsky parlament.
Ochranárske organizácie Greenpeace a Global 2000 vyzvali vo včera zverejnenom liste rakúsku vládu, aby sprístupnila predbežnú správu komisie expertov, ktorá začiatkom mája navštívila Jadrovú elektráreň Mochovce (JEMO) pod vedením rakúskeho experta Wolfganga Krompa. V liste sa konštatuje „hroziace nebezpečenstvo“, pretože Slovenské elektrárne v pondelok jednostranne vypovedali Memorandum porozumenia a do konca mája plánujú aktivovať palivové články. Signatári preto žiadajú, aby bola správa bezodkladne poskytnutá vládam všetkých európskych štátov, ako aj vládam USA, Ruska, Kanady a Japonska.
Ochranári ďalej žiadajú členov rakúskeho kabinetu, aby predložili Bratislave balík opatrení na financovanie nejadrovej energetickej sústavy, ktorý by prispel aj k zníženiu závislosti slovenskej energetiky na zahraničných zdrojoch. Rakúska vláda by mala dať podľa ekológov Bratislave najavo, že „spustenie prevádzky Mochoviec so zistenými bezpečnostnými nedostatkami sa nezlučuje s prijatím Slovenska do EÚ“.
Ako uviedla agentúra APA, rakúsky minister životného prostredia Martin Bartenstein získaval včera podporu pre rakúske výhrady voči Mochovciam aj počas návštevy Dánska. Dánsky minister životného prostredia Svend Auken súhlasil s Bartensteinovým návrhom, aby sa Kodaň obrátila priamo na Bratislavu a tlmočila jej výhrady k bezpečnostným normám elektrárne v Mochovciach.