Najkrajším dievčaťom Južnej Kórey pre rok 1998 bola minulú sobotu zvolená Čche Čí-hjon, 20-ročná študentka žijúca v Soule. V pondelok už však bolo všetko inak. V oficiálnom vyhlásení organizačný výbor súťaže oznámil, že počítač v druhom kole, v ktorom sa z 15 kandidátok vyberalo 8 finalistiek, zlyhal a niektoré hlasy nezapočítal. Voľba, naživo prenášaná aj juhokórejskou televíziou, preto musí byť usporiadaná znova. Zatiaľ organizátor voľby Miss zvažuje proti spoločnosti Munhwa Broadcasting Corporation (MBC), ktorá je za počítačový systém, a teda aj za jeho zlyhanie, zodpovedná, možnosť podania žaloby. Čche Čí-hjon bude musieť vrátiť 10 miliónov wonov (7200 USD), ktoré za víťazstvo dostala a skúsiť šťastie znovu. Podľa novinárov sa ju však zatiaľ nepodarilo zastihnúť…
VDOVCOM PO PRIATEĽOVI
Vláda kanadskej provincie Nové Škótsko v pondelok vyhlásila, že homosexuálne páry budú v tejto provincii aspoň vo veci priznávania vdovského príspevku považované za heterosexuálne páry. V roku 1995 komisia ľudských práv predložila súdu dve žiadosti o pridelenie vdovského príspevku v prípade jedného funkcionára a jedného učiteľa. Vláda prijala tieto žiadosti o finančné príspevky priateľom pozostalých ako dobre podložené a hodnotila ich ako v prípade heterosexuálneho manželstva. O možnosti poskytnutia vdovského príspevku žijúcemu priateľovi homosexuála uvažoval minulý mesiac aj Najvyšší súd v ďalšej kanadskej provincii Ontario, tu však zatiaľ bez konkrétneho rozhodnutia.
PRASIATKA OHROZOVALI VEREJNÝ PORIADOK
Proti zbierke malých porcelánových prasiatok musela nedávno zakročiť britská polícia. „Neviem, či mám plakať, alebo sa smiať,“ prezradila denníku The Sun Nancy Bennettová, obyvateľka domu, ktorý sa nachádza na ulici vedúcej k veľkej mešite. Verní moslimovia často prechádzajú popod jej okná a mnohých malé ružové tvory z porcelánu veľmi popudzovali. Až jedného dňa prišli policajti s povolením na prehliadku domu a vydali prísny zákaz vystavovať porcelánové figúrky v okne. Okrem toho ich majiteľke hrozí aj súdny proces za narušovanie verejného poriadku. Leicesterská moslimská asociácia k celému prípadu poskytla nasledovné vysvetlenie: Veľké Británia je krajinou mnohých vierovyznaní. Moslimovia rešpektujú druhé náboženstvá tejto krajiny a ostatní ľudia musia tiež „na oplátku“ rešpektovať naše.
DOBRODRUŽNÝ GÉN
Bábätká s génom dobrodružnej povahy začínajú objavovať svet už ako dvojtýždňové. V detskom veku bývajú živšie a radi skúmajú okolie. Ako dospelé potom mávajú sklony k vyhľadávaniu senzácií, tvrdia vedci z jeruzalemskej nemocnice Sarah Herzogovej. Bábätká s génom DRD4 budú v porovnaní s ostatnými deťmi s oveľa väčšou pravdepodobnosťou očami sledovať červenú loptu, reagovať na ľudskú tvár a pozorne načúvať zvukom hrkálky, tvrdia autori štúdie, ktorí sledovali 81 dvojtýždňových novorodencov. „Jednou z príčin takéhoto správania je aj zláštna forma génu,“ vysvetľuje vedúci výskumu, molekulárny genetik Richard P. Ebstein. Dieťa, ktoré je už v dvoch týždňoch živé a reaguje na podnety, sa v budúcnosti len tak niečoho nezľakne - o dvadsať rokov bude liezť po skalách, bicyklovať sa alebo šoférovať auto závratnou rýchlosťou. Podľa expertov gény a prostredie prispievajú k formovaniu osobnosti takmer rovným dielom - 50 percentami. A práve výskumom novorodencov sa izraelskí vedci pokúsili vylúčiť faktor prostredia.
(ČTK, TASR)