Len v samotnej holandskej metropole Amsterdame sa ročne ukradne 180 000 bicyklov, v celej krajine ich potom „zmizne“ takmer milión. Joep de G. z Amsterdamu už z princípu kradne iba bicykle zaistené kovovou bezpečnostnou reťazou. Za dlhé roky kradnutia si vypestoval takmer absolútnu zručnosť. „Každý zlodej sa špecializuje na určité druhy,“ vysvetľuje Joep.
„Nedokážem prejsť okolo pekného bicykla bez toho, aby som ho nepotiahol,“ otvorene priznal jeden zo zlodejov v rámci prieskumu, ktorý zorganizovalo ministerstvo spravodlivosti, aby našlo východisko z danej situácie. Závery ankety však vládu nepotešili - žiadna účinná ochrana proti zlodejom bicyklov neexistuje. Všetkých 38 zlodejov, ktorí sa anonymne zúčastnili na ankete, uviedlo, že si poľahky dokážu poradiť s každým typom zámky na bezpečnostnej reťazi. Pritom krádež bicyklov je v krajine tulipánov vyslovene nerentabilná, predajú sa iba štyri percentá ukradnutých bickylov a ich cena je veľmi nízka (13 US dolárov), pretože holandský trh je absolútne presýtený. Štyri z piatich obetí sa ani neobťažujú zahlásením krádeže na polícii. Namiesto toho rovno „šlohnú“ iný bicykel, aby si vynahradili vzniknutú škodu.
„Krádeže bicyklov sa skutočne stali obľúbeným športom,“ konštatuje hovorca polície. „Dokonca aj ten najpoctivejší občan bez zábran jazdí na ukradnutom bicykli,“ uvádza správa polície.
„Nenazval by som to krádežou, ale akýmsi ‚znárodnením‘ bicykla, o ktorý skôr či neskôr zasa prídete,“ oponuje nemenovaný počítačový expert a vášnivý cyklista. Holandská vláda dokonca odštartovala televíznu kampaň, v ktorej apeluje na zmysel pre česť, a amsterdamský starosta zakázal predaj bicyklov na ulici - všetko márne. (TASR)