V týchto dňoch vychádza v holandskom nakladateľstve Kluwer Law International monografia Rady Európy „Demokracia a riadenie vo vysokom školstve“. Jej spoluautorom je i prof. MUDr. Juraj Švec, DrSc., bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislave, člen Výkonného výboru Rady Európy pre legislatívnu reformu vysokých škôl a poslanec NR SR za DU. O jej vzniku a obsahu nám povedal:
Na príprave zákonov o vysokých školách sa podieľam ako člen expertných skupín už od roku 1992 - je to v rámci pôsobnosti Komisie Rady Európy pre vysoké školy a vedu v Štrasburgu. Naše skúsenosti ukázali, že aproximácia legislatívy v oblasti riadenia vysokých škôl v Európe si vyžaduje vyššiu informovanosť pracovníkov vo vysokoškolskej legislatíve o princípoch a zásadách európskeho vysokoškolského inštitucionálneho manažmentu. Bol som poctený poverením napísať túto knihu v rámci edície Rady Európy v spolupráci s Dr. J. De Groofom, riaditeľom Inštitútu právnych vied v Bruseli, pod redakciou profesora Guyho Neavea, hlavného vydavateľa medzinárodného periodika UNESCO „Higher Education Policy“, vydávaného v edícii Kogan Page v Londýne.
Generálny sekretár Rady Európy prof. Daniel Tarschys v predslove uvádza: „…Autonómne postavenie univerzít v spoločnosti je často ponímané v očiach teoretikov demokracie i legislatívy ako neobvyklé. Je však miestom pre vznik vhodnejších teórií, ktoré rozpoznajú hodnotu autonómie a decentralizácie i v oblasti riadenia spoločnosti.“ Cieľom publikácie je podať teoretickú analýzu, pojmové definície i praktické pohľady na princípy autonómneho postavenia a akademickej autority univerzitného systému v demokratickom štáte, legislatívnu vyváženosť vzťahu vysokých škôl a štátnej správy, problematiku exekutívneho a samosprávneho riadenia vysokej školy, legálny rámec subsidiarity jej súčastí a podobne. Považovali sme však za rovnako dôležité rozobrať i niektoré základné pojmy, akými je napríklad otázka moderného poslania univerzity ako „brány do budúcej spoločnosti“ a legislatívne nástroje na zabezpečenie efektívnej a kvalitnej výchovno-vzdelávacej, vedeckovýskumnej a verejnoprospešnej činnosti vysokých škôl.
Slovensko sa dá zviditeľňovať rôzne. Reči sa hovoria, chlieb sa je. Ak Rada Európy vydá knihu slovenského autora, je to najúčinnejšia forma propagácie vzdelanosti a kultúry slovenského národa. Reči sa zabudnú, ale slovo, položené na papier, ostane večné.
Ako univerzity.
(r)