ium Shell-Slovnaft sú v súčasnosti jedinými záujemcami o získanie siete viac ako päťdesiatich čerpacích staníc spoločnosti Petra. Jej doterajší majiteľ - Chemapol Group, a. s. Praha - sa totiž rozhodol Petru predať vo verejnej súťaži. Prezident Chemapolu Václav Junek pred niekoľkými dňami uviedol, že dôvodom celej akcie je snaha jeho podniku orientovať sa predovšetkým na chemický priemysel. Predstavitelia zainteresovaných strán účasť na súťaži potvrdili, okrem spoločnosti DEA, ktorej vedenie nebolo niekoľko dní zastihnuteľné. Podľa denníka Hospodářské noviny by firmy mali predložiť konkrétne ponuky do konca mája.
Ruský koncern Lukoil, ktorý nedávno oznámil svoj zámer razantnejšie vstúpiť na český trh s pohonnými látkami, sa na súťaži nezúčastní. "Chceli sme získať len približne desať čerpacích staníc, a nie celú sieť," povedal technický riaditeľ a.s. Lukoil Prague Přemysl David.
Zo všetkých záujemcov je najzaujímavejšie spojenie firiem Shell a bratislavského Slovnaftu. Ten je v súčasnosti jedným z najväčších konkurentov akciovej spoločnosti Česká rafinérska Praha, ktorej vlastníkmi sú Unipetrol, a.s. Praha, a Medzinárodné ropné konzorcium (IOC), sú v ňom Agip - Taliansko, Shell - V. Británia a Conoco - USA. Unipetrol je kontrolovaný FNM ČR. V IOC má Shell tretinový podiel a posilnenie vplyvu Slovnaftu na českom trhu pohonných látok by pre české rafinérie znamenalo ďalšiu stratu pozícií. "Neprísluší nám hodnotiť aktivity našich akcionárov," uviedol vedúci sekcie vzťahov s verejnosťou Českej rafinérskej Aleš Soukup.
Predpokladá sa, že Slovnaft by novozískané čerpacie stanice zásoboval vlasnými produktmi. Jeho podiel na českom trhu s pohonnými látkami už dnes predstavuje 17 percent. "Spolupráca Shellu a Slovnaftu je pre mňa veľkým prekvapením," oznámil P. David. "Ak sa tieto správy potvrdia, budeme sa musieť zísť so zástupcami firmy Shell a ich postup prediskutovať. Domnievam sa, že sme mali byť informovaní," povedal v piatok finančný riaditeľ Unipetrolu Radomil Štěpánek. Podľa českého denníka Právo generálny riaditeľ Slovnaftu Slavomír Hatina povedal, že vlastné čerpacie stanice budú odoberať vlastnú naftu a vlastné benzíny je jedinou istotou v tomto inak veľmi neistom biznise.
Pre české rafinérie by bolo najviac nepríjemné, keby z uvedených záujemcov sieť Petry získala rakúska spoločnosť ÖMV, ktorá by na českom trhu mohla uplatniť produkty zo svojej rafinérie vo Schwechate. Navyše, ide o silne expandujúcu, tretiu najsilnejšiu palivársku firmu v Českej republike. ÖMV prevádzkuje teraz v Českej republike necelých osemdesiat čerpacích staníc, ktoré zásobuje tak z Rakúska, ako aj z Českej rafinérskej. Rakúšania už koncom minulého roku kúpili 17 čerpacích staníc spoločnosti Seta, keď krátko predtým získali 15 čerpacích staníc zo siete firmy Rokas.
Minister priemyslu a obchodu ČR Karel Kühnl v piatok povedal, že preverí vplyv spolupráce Shell-u s možnou kúpou siete čerpadiel Petry.
Francúzsky koncern Elf by prípadným ovládnutím Petry mal odbytisko na pohonné látky z nemeckej rafinérie v Leune neďaleko Lipska.
Prvých desať najväčších prevádzkovateľov
čerpacích staníc v ČR
spoločnosť počet čerpadiel
a. s. Benzina 391
š. p. Benzina 187
ÖMV 78
Shell 58
Petra 57
Aral 50
JET-Conoco 42
Agip 39
Slovnaft 30
Paramo 24