Tohtoročný vývoj kapitálového trhu sa nesie v znamení dlhodobého poklesu. NOX index, počítaný na základe priemeru zmien cien 20 najlikvidnejších emisií, klesol z hodnoty 1476,8 bodu, na ktorej sa končil minulý rok, na úroveň 1105,22 bodu, čo znamená pokles o 25%. V priebehu celého minulého roku pritom klesol NOX index z hodnoty 1971,82 na 1476,8 bodu, čiže zhodou okolností o rovnakú hodnotu ako v tomto roku za necelých päť mesiacov. Ešte zdrvujúcejšie sa prejavuje pokles likvidity. Zatiaľ čo v minulom roku boli s emisiami obsiahnutými v NOX indexe realizované v období od začiatku roku do 21. mája na anonymných trhoch obchody v objeme 1,5 mld Sk, bolo to v rovnakom období tohto roku už iba 0,139 mld Sk, čo predstavuje pokles o 90%.
Okrem všeobecných ekonomických podmienok, určujúcich vývoj na kapitálovom trhu, výrazne negatívne ovplyvnila vývoj na trhu rastúca nedôvera investorov, spôsobená nízkou transparentnosťou. Za jeden z kľúčových faktorov, ovplyvňujúci tento stav, je možné označiť rovnosť investorov v prístupe k informáciám. Okrem zákonom stanovených pravidiel informovania zo strany emitentov určujú a rozširujú tieto pravidlá i organizátori trhu. Najprísnejšie je informačná povinnosť definovaná pre emitentov emisií kótovaných na burze cenných papierov.
Emitenti cenných papierov kótovaných na burze sú podľa kótovacích pravidiel povinní okrem informácií poskytovaných priamo burze uverejniť v periodickej tlači s celoštátnou pôsobnosťou správu o výsledkoch hospodárenia, a to do štyroch mesiacov v prípade, že emitent nemá významné dcérske spoločnosti, a do šiestich mesiacov od skončenia kalendárneho roka v prípade, že má významné dcérske spoločnosti a musí preto predkladať konsolidované výsledky. Štruktúra údajov, ktoré je emitent povinný zverejniť, je definovaná v pravidlách kótovania.
Podľa podkladov Burzy cenných papierov v Bratislave sú v súčasnosti kótované cenné papiere 20 emitentov, z ktorých 6 je povinných predkladať a zverejniť v tlači konsolidované výsledky (do konca júna) a 14 je povinných zverejniť v tlači nekonsolidované výsledky do konca apríla. Napriek tomu, že sa nachádzame v poslednej tretine mája, zverejnili doteraz inzeráty iba traja emitenti - IRB, VÚB a Stredoslovenské energetické závody (všetko spoločnosti vykazujúce nekonsolidované výsledky). K 21. 5. nezverejnili o sebe údaje Chemolak, Plastika, Ozeta, Tatra Kupón Fond, Slovenské elektrárne, ČSOB, Palma-Tumys, Juhocukor, Istrobanka a Hydrostav.
Na rozdiel od horeuvedeného rozhodne nie povzbudivo pôsobiaceho stavu omnoho lepšie vyzerá prehľad výsledkov poskytovaných emitentmi priamo burze. Tu, na rozdiel od zverejnenia v tlači, sú aj emitenti vykazujúci konsolidované výsledky povinní burze poskytnúť nekonsolidované výsledky do štyroch mesiacov. Z 20 emitentov si túto povinnosť nesplnila k 21. 5. iba Slovakofarma, ktorá poskytla burze iba najdôležitejšie údaje z konsolidovaných údajov podľa IAS a nadštandardnú správu, nie však tú, ktorú by mala publikovať podľa pravidiel kótovania. Podľa dostupných správ burza zatiaľ nereagovala na poskytnutie správ Slovakofarmou ani nesplnenie si informačnej povinnosti 11 emitentov zverejňujúcich nekonsolidované výsledky.
Autor: Juraj Kováčik, P67 value, spol. s r. o.