hrubého domáceho produktu na obyvateľa v parite kúpnej sily, kde Slovensko vyprodukuje len 62 percent HDP na obyvateľa najslabšieho člena EÚ - Grécka - a 41 percent priemeru únie. Masár pripomenul, že politickým a ekonomickým cieľom Slovenskej republiky je vstup do Európskej únie.
Transformujúce sa stredo- a východoeurópske krajiny majú podľa Masára spoločné problémy a stabilita ich hospodárstiev, ako dokazujú menové otrasy a živelné udalosti minulého roka, je citlivá na vnútorné a vonkajšie vplyvy.
Ako problematickú u nás, ale aj v Českej republike označil Masár privatizáciu bánk vo vlastníctve štátu, ktorých podiel v bankovom sektore je zatiaľ vysoký. Ak sa chcú banky v budúcnosti zúčastňovať na globálnom trhu, čaká ich nevyhnutnosť robiť fúzie, ktoré by zvýšili ich konkurencieschopnosť. Dôležitým pozitívnym faktorom v tomto procese bude aj vstup zahraničného kapitálu. Z hľadiska približovania sa ekonomiky k východiskovému roku 1989 guvernér NBS zdôraznil, že Slovensko v roku 1997 dosiahlo 96,1 percenta úrovne HDP roku 1989 a zaradilo sa za Poľsko, ktoré dosiahlo 111,8 percenta a Českú republiku s 97,5-percentnou úrovňou HDP v porovnaní s rokom 1989.
Pavol Kyjac z oddelenia devízových pasív NBS oznámil, že hrubá zahraničná zadlženosť dosiahla na konci februára 10,5 mld USD, na obyvateľa SR tak pripadá dlh takmer 2000 USD. Z uvedenej zadlženosti predstavuje zadlženie vlády a NBS 1,8 mld USD. Väčšia časť dlhu predstavuje zadlženie bánk a súkromného sektora.