BRATISLAVA (SITA) - Sprístupniť podnikom prevádzkové úvery, zlepšiť koordináciu rezortov, odstrániť nedostatky a paradoxné opatrenia v ochrane domáceho trhu, skrátiť odpisové lehoty, produkovať viac učňov v strojárskych odboroch a podporiť export sú prioritné úlohy, ktorých neriešenie najviac a najčastejšie ťaží 14 kriticky ohrozených strojárskych podnikov banskobystrického kraja. Tieto návrhy na okrúhlom stole odborov podnikov a ministerstiev prezentovali generálni
riaditelia a predsedovia predstavenstiev týchto podnikov.
Predstavitelia podnikov kritizovali banky za neprístupnosť k úverom s nižšími úrokmi a odmietli snahu bánk prenášať všetko podnikateľské riziko len na výrobcov. Nedostatok prevádzkových zdrojov bráni zvýšeniu odbytu, núti k nič neriešiacej práci v mzde pre zahraničné subjekty, zvyšuje platobnú neschopnosť a rieši sa aj na úrok zdravotných a sociálnej poisťovne.
Odborári, ktorí stretnutie zvolali, sa ale od zástupcov rezortov nedočkali konkrétnejších východísk. Predseda OZ KOVO Emil Machyna prirovnal štrukturálny stav ekonomiky SR k USA 30. rokov. Žiada od štátu formulovanie hospodársko-priemyselnej politiky, jasné vyhlásenia o budúcnosti strojárstva, počtu pracovníkov, možnostiach rekvalifikácie atď. Upozornil na nutnosť riešiť platobnú neschopnosť, ktorá sa v priebehu piatich rokov späťnásobila na 300 mld Sk, na potrebu konkurzov podnikov, ale aj na pomenovanie vinníkov "od manažérov po ministrov". E. Machyna konštatoval, že odbory ešte krátky čas môžu čakať, ale neriešenie ekonomického stavu radikalizuje sociálnu situáciu a prípadné nedodržanie kolektívnych zmlúv v podnikoch môže znamenať štrajky.
Generálny riaditeľ sekcie práce ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Eštočin ostro napadol bankový sektor odmietajúci riziká. Vyhlásil, že je potrebné definovať hospodársku koncepciu pre všetky odvetvia. Poukázal aj na chýbajúcu koordináciu rezortov, za ktorú zodpovedá Sergej Kozlík, a zdôraznil potrebu analyzovať efektívnosť prostriedkov, ktoré prichádzajú do okresov z rôznych štátnych zdrojov na riešenie politiky aktívnej a pasívnej politiky nezamestnanosti a hospodárskeho rozvoja. Generálny riaditeľ sekcie hutníctva, strojárstva a elektrotechniky ministerstva hospodárstva František Kubica priznal neúspech revitalizačného zákona a zdôraznil potrebu efektívne podnikom vracať to, čo štát získava na daniach pri raste výroby a HDP. Ján Vančík, riaditeľ odboru financovania podnikateľskej sféry ministerstva financií, označil za hlavný problém podnikov neadresnú výrobu nepredajného tovaru. Odmietol skracovanie odpisových lehôt, lebo by klesli príjmy štátneho rozpočtu.
Podpredseda vlády Sergej Kozlík nedávno povedal, že po štvorročnom období revitalizácie hutníctva, chémie a energetiky prichádza na rad strojárstvo.