Na posledných majstrovstvách sveta basketbalistiek v Austrálii `94 obsadilo Slovensko pri svojej premiére skvelé piate miesto, najlepšie z Európaniek. Iróniou zostáva, že práve naše reprezentantky vybojovali pre starý kontinent ďalšie účastnícke miesto na OH `96 v Atlante, o ktoré prišli prehrou 50:69 v boji o bronz s Ruskom na ME `95 v Brne.
FAKTOGRAFIA. Na MS 1994 nás reprezentovali - rozohrávačky: Soňa Hudecová, Kamila Pavláková, krídla: Andrea Kuklová, Milena Rázgová, Dagmar Huťková, Martina Godályová, Adriana Chamajová, pivotky: Erika Burianová, Anna Kotočová, Renáta Hiráková, Andrea Slosiarová, Iveta Hariňová. Realizačný tím - vedúci výpravy Jozef Hodál, tréner Marián Matyáš, as. trénera Boris Žbirka, manažér Roman Adamčík, lekár Branislav Bohuš, masér Dušan Štofčík.
SR mala bilanciu šesť víťazstiev a dve prehry, rovnakú, ako neskoršie majsterky sveta Brazílčanky, ktoré sme v základnej skupine zdolali 99:88! Výsledky - základná skupina v Launcestone (Tasmánia): Poľsko 94:52. Brazília 99:88, Tchajwan 86:73. Štvrťfinálová skupina (Sydney): Kanada 66:63, Austrália 77:86, USA 96:103. Skupina o 5. - 8. miesto (Sydney): Španielsko 90:69, Kuba 92:81. Poradie: 1. Brazília, 2. Čína, 3. USA, 4. Austrália, 5. SLOVENSKO, 6. Kuba, 7. Kanada, 8. Španielsko, 9. Francúzsko, 10. Kórejská republika, 11. Taliansko, 12. Japonsko, 13. Poľsko, 14. Tchajwan, 15. Nový Zéland, 16. Keňa.
SPOMIENKA. Roman Adamčík manažoval slovenskú reprezentáciu v rokoch 1993 - 1995 (bronz na ME `93 v Perugii, piate miesto na MS `95 v Austrálii a štvrté miesto na ME `95 v Brne). Súčasný riaditeľ BK Slovan
JOPA Bratislava nechcel porovnávať výsledok a výsledok, lebo každý sa zrodil za inej, žiaľ, vždy skôr zložitej situácie. Bolo však na ňom poznať, že najviac si cení austrálsku "päťku", ktorá bola vlastne európskou "jednotkou."
"Austrálske MS trvali pre nás vyše mesiaca. Pred odchodom k protinožcom sme totiž vyhrali vo švédskej Arvike kvalifikačnú skupinu o postup na ME `95, sotva sme sa stačili doma "prezliecť" a leteli sme do Sydney na aklimatizačný pobyt, ktorý sa neskôr ukázal ako jeden z ťahov, ktorý viedol k nečakanému úspechu," hovorí manažér o prílete do krajiny, kde domorodci len matne vedeli, kde bolo Československo, o Slovensku ani nechyrovali. "Hneď zo začiatku sa k nám vehementne hlásili austrálski Slováci, väčšinou emigranti z roku 1968. V tíme bolo viacero svetaznalých basketbalistiek, ešte pred otvorením MS sme si získali určitý rešpekt sebavedomým, ale skromným vystupovaním. Kolektív bol skvelý. Udržať dvanásť žien celý mesiac v psychickej forme bez náznaku ponorkovej choroby som považoval za malý zázrak," približuje Bratislavčan dni pred cestou do ďalekého Launcestonu na ostrove Tasmánia, kde sme urobili prvú dieru do sveta víťazstvom nad Brazíliou, neskorším majstrom sveta, i v celej skupine. Vo štvrťfinálovom turnaji štvorice sme takmer prehĺbili "dieru na kráter." "S Kanadou sme si po boji poradili. Austrálčanky prehrali s USA, ak by podľahli nám, vypadli by z boja o medaily. Pre víťazstvo urobili všetko možné i nemožné. Až nad pomery domáceho tímu. Vyšlo im to, hoci tesne. Priznávam sa, že napokon sme sa škodoradostne tešili, že medailu nezískali," priznáva R. Adamčík, aby nám na sprostredkovanom zážitku priblížil zápas s USA. "Keby sme vyhrali, postúpime... Do čestnej lóže sa podarilo zásluhou nášho športového riaditeľa Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) Ľubomíra Kotlebu "prepašovať" slovenského rozhodcu Viliama Kollera. Zápas s veľkým favoritom bol úplne vyrovnaný, skôr my sme mali vývoj v rukách. Vilo mi spomínal, že prezident FIBA Američan George. E. Killian bol od napätia bledý ako stena. Ešte tri minúty pred koncom bolo totiž nerozhodne."
Hoci do kompetencie R. Adamčíka nepatrilo hodnotenie hráčok, s odstupom času označil našu silu: "Z podkošovej dvojice Burianová-Kotočová mali súperky priam panický strach, najmä keď im výborne sekundovala Hiráková. V oslňujúcej forme hrala Kuklová, veľmi dobre Rázgová. Osamotená Hudecová na strednej rozohrávke nepokazila ani jedno stretnutie," povedal Bratislavčan, aby pripomenul známy poznatok, ktorý je chronicky všeobecný: "Žiaľ, nehrali sme z rôznych príčin v plnej sile a nedokázali sme veľký úspech lepšie využiť."