V Spojených štátoch v súčasnosti prebieha horúčkovitá debata o škodlivosti fajčenia v súvislosti s návrhom nového zákona o výrobe a predaji tabaku, o ktorom v týchto dňoch rokuje Senát. Nový zákon, ktorý predložil republikán John McCay, sa snaží nájsť prijateľný kompromis medzi požiadavkami južanských producentov tabaku a stále rastúcim tlakom verejnej mienky, ktorá si uvedomuje škodlivosť fajčenia. Podľa zákona by sa mala cena cigariet v USA počas nasledujúcich rokov postupne zvýšiť zo súčasných priemerných dvoch dolárov na 3,1 dolára. Minulý týždeň pritom neprešiel ešte radikálnejší návrh, podľa ktorého mala byť priemerná cena cigariet zvýšená až na 3,5 dolára. Veľmi diskutovanou sa stala časť predkladaného zákona, zvyšujúca ročný finančný limit, ktorý môžu výrobcovia tabakových výrobkov v USA zaplatiť ako odškodné na základe prehratých súdnych sporov z doterajších 6,5 na 8 miliárd dolárov. Mnoho senátorov sa vyjadrilo, že stanovovať akékoľvek limity na vyplatenie odškodného obetiam sa rovná "dohode s diablom", a tak bol vo štvrtok minulého týždňa prijatý pozmeňujúci návrh, na základe ktorého je akýkoľvek limit neprípustný.
V Spojených štátoch nie je neobvyklé, že sa rodiny obetí chorôb, spôsobených konzumáciou tabaku, súdia s výrobcami. Väčšinou však súdne spory vedú už iba pozostalí obetí fajčenia a v hre sú ročne naozaj miliardy dolárov. Medzi zástancami pôvodného 8-miliardového stropu bol aj prezident Clinton. Svoj postoj zdôvodňoval snahou o kompromis s producentmi, ktorí by mali istotu v maximálnej sume, ktorou ich mohli ročne súdy pokutovať. "Teraz sa naopak budú snažiť za každú cenu vyhnúť akémukoľvek plateniu," nechal sa počuť Biely dom.
Zvýšenie cien tabakových výrobkov v USA pravdepodobne prispeje k zníženiu pašovania cigariet do susednej Kanady, kde boli najmä v minulosti ceny tabakových výrobkov až niekoľkonásobne vyššie. V oboch krajinách je napríklad predaj akýchkoľvek alkoholických nápojov pod omnoho prísnejšou kontrolou, ako je to v Európe. Tvrdý alkohol sa môže predávať zásadne v osobitných obchodoch, ktoré sú vo vlastníctve štátu, pričom voľný predaj piva a vína upravujú jednotlivé zákony federálnych štátov či provincií. Rovnako reštaurácie potrebujú na predaj alkoholu osobitné licencie, ktorých je však obmedzený počet a tak sa vám môže stať, že vás tie, ktoré nemajú spomínanú licenciu, vyzvú, aby ste si fľašu piva či vína, ktorú chcete konzumovať pri večeri, priniesli so sebou.