že sa strane stále nepodarilo vykročiť z tieňa jej "materskej" strany, ODS. Vo svojom volebnom programe má Únia slobody v ČR o. i. zmenu volebného systému na väčšinový, dokončenie cenových deregulácií a privatizácie, reformu penzijného systému či spoločné zdanenie manželov. ÚS sa momentálne zaraďuje na štvrté miesto v predvolebnom rebríčku popularity - po ČSSD, ODS a DŽJ. SME oslovilo predsedu Únie slobody Jana Rumla:
# Po raketovom nástupe sa zdá, akoby ÚS strácala dych, preferencie ODS naopak stúpli. Neznamená to pre vás osobne určité sklamanie? "V súčte hlasov Únie slobody a ODS to naopak znamená návrat občanov k pravicovým politickým stranám. Raketový nástup Únie slobody sa dal celkom očakávať. Po dvojročnom neustálom úbytku hlasov pre pravicu vznikla nová pravicová možnosť voľby. Vzniklo tak veľké očakávanie a dúfam, že sa postupne začína napĺňať reálnym obsahom a konkrétnymi činmi. Napriek tomu je jasné, že ma pokles preferencií ÚS neteší. Sme nová strana a ešte stále nemáme jadro voličov. To si musíme časom vybudovať. Preto sú preferencie ÚS také premenlivé. V poslednom čase, po predstavení nášho volebného programu a našich kandidátok, sa k nám občania začínajú opäť vracať. Pevne verím, že vo voľbách získame minimálne 15 percent."
# V tlači sa objavili vaše výroky o ďalších parlamentných voľbách, budúcej integrovanej pravici... Znamená to, že od júnových volieb neočakávate vytvorenie stabilnej vlády?
"To sa dá iba ťažko určiť. Volebné preferencie politických strán, ktoré v súčasnosti predurčujú možný povolebný pat, sa v súčasnosti s každým prieskumom výrazne menia a volebné výsledky sú nepredvídateľnejšie ako kedykoľvek predtým - ide o prvé predčasné voľby. Do volieb ostáva ešte veľa času a stať sa môže prakticky čokoľvek. Bude záležať na volebných kampaniach jednotlivých politických strán, ich kandidátoch, predvolebných nápadoch. V týchto voľbách pôjde zjavne o tzv. voľbu na poslednú chvíľu. Samozrejme, prajem si, aby Únia slobody získala čo najviac hlasov, aby dokázala naplniť veľké očakávania a aby pomohla k víťazstvu našej pravice. Pre túto krajinu bude dôležité zostaviť stabilnú vládu na celé volebné obdobie."
# Je Únia slobody stranou ľudí, ktorí utiekli od zodpovednosti a ktorým ide o moc - ako si to podľa agentúry Sofres-Factum myslí viac ako 60 percent respondentov?
"Je treba podotknúť, že tieto prieskumy boli veľmi tendenčné a otázky v nich veľmi sugestívne vopred predurčovali odpoveď. V takomto prieskume by pravdepodobne neobstála nijaká politická strana. Inak si nemyslím, že by bývalí členovia ODS svojím odchodom utekali od spoluzodpovednosti. Kto pozorne sledoval udalosti posledných, povedzme dvoch rokov, videl latentné problémy v ODS a vo vláde - odchod ministra Kočárníka, úsporné balíčky, odchod Josefa Zielenieca - ktoré vyvrcholili škandálom, spojeným s financovaním. My sme skrátka na pôde ODS nemohli niesť svoju zodpovednosť a prakticky sme boli nútení odísť."
# Na českej politickej scéne sa v posledných mesiacoch "vynorilo" niekoľko pochybných afér. Nemáte - ako bývalý minister vnútra - obavy z toho, že niekto systematicky pracuje na vyrábaní materiálov, ktoré majú diskreditovať českých politikov a politické strany?
"Neverím na všeobecné tézy o sprisahaní, ani na tajné konšpiratívne stretnutia. Tomu, že niekto vyrába podobné materiály, z príčin, ktoré sa dajú len ťažko hodnotiť, sa prakticky nedá zabrániť. Podstatné a omnoho nebezpečnejšie však je to, že po týchto pochybných dokumentoch je u niektorých politikov dopyt. Materiály, ktoré by normálne mali skončiť v odpadkovom koši, sa potom objavujú v rukách politikov a na prvých stránkach novín. Na ich základe sú neskôr vyslovované závažné obvinenia, ktoré iba dovršujú atmosféru osobných útokov. Dokiaľ politici budú svoj úspech stavať na porážke druhého a vyhľadávať diskreditačné materiály o konkurencii, mám vážne obavy, že tieto materiály nájdu svojho adresáta. Dôsledkom bude, že ľudia čoraz menej budú podporovať súčasný režim."
# V zákulisí ste mnohými novinármi, ale aj politikmi označovaný za "muža Hradu" a Únia slobody za stranu, ktorá je prezidentovi blízka. Sú tieto domnienky oprávnené?
"Nie sú. To, že sa s pánom prezidentom poznám dlhé roky a že Únia slobody nie je kritikom jeho krokov a rozhodnutí pri každej príležitosti, ešte neznamená, že sme tzv. "hradnou stranou". Tieto konštrukcie považujem za špekulácie niektorých ľudí, ktorí nás neustále niekam tlačia, nálepkujú a súdia, a radi by nás videli niekde inde."
# Václav Havel vyhlásil, že to nemusí byť predseda víťaznej strany, ktorého poverí po voľbách zostavovaním vlády. Prijali by ste túto úlohu v prípade, že by vás V. Havel poveril?
"Niekoľko ráz som vyhlásil, že by som nechcel byť predsedom vlády. Rád by som sa v súčasnej dobe venoval novovzniknutej strane, ktorá mi aj tak dáva zabrať, hlavne časovo. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo som nekandidoval do Poslaneckej snemovne."
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stálou spolupracovníčkou