NITRA (TASR, bd) - Uvedením inscenácie Williama Shakespeara Coriolanus v podaní DSNP Martin začal sa v piatok 20. ročník celoslovenského festivalu štátnych činoherných divadiel Májová divadelná Nitra. Na slávnostnom otvorení festivalu vo veľkej sále Divadla Andreja Bagara sa zúčastnil aj podpredseda vlády SR Sergej Kozlík. Pred začatím festivalu v divadle otvorili výstavu fotografií, plagátov a dokumentov približujúcich dvadsať rokov tejto divadelnej prehliadky a prezentáciu publikácie Ivice Ozábalovej 20. ročníkov Májovej divadelnej Nitry vo faktoch. Na javiskách štúdia a veľkej sály nitrianskeho divadla uvidia návštevníci dohromady 22 predstavení v podaní 18 domácich a zahraničných súborov. Domáci súbor DAB sa už predstavil divákom tragikomédiou súčasnej ruskej autorky Niny Sadurovej Slečinka, rovnako ako prvý hosť prehliadky - peterburské akademické Veľké činoherné divadlo zo St. Peterburgu tragédiou Friedricha Schillera Úklady a láska. Nedeľa patrila zahraničnému hosťovi z Chorvátska - Divadlu Exit zo Záhrebu a Činohre SND. Zahrala Gogoľovu Ženbu, kde Martin Huba za postavu Ževakina získal v ankete DOSKY `97 cenu za najlepší mužský herecký výkon.
Hoci o festival je veľký záujem diváckej verejnosti, časť divadelnej obce má na podujatie kontroverzný názor. Keď sa totiž po revolúcii hľadala nová forma festivalu, ktorý počas komunistickej éry mal aj maslo na hlave, na konkurze v roku 1990 zvíťazila koncepcia Dariny Károvej a "jej" Divadelná Nitra ako medzinárodný nesúťažný divadelný festival. V Nitre sa s veľkým úspechom deje vždy na jeseň, tohto roku (od 2. do 7. októbra) to bude už po siedmy raz pod názvom Ostrov slobodnej komunikácie. Festival sa vyprofiloval na významné podujatie s veľkým zahraničným renomé. Udeľujú sa tu aj ocenenia slovenským divadlám za najlepšie umelecké počiny sezóny. V súvislosti s proklamovaným postojom riaditeľky a spoluorganizátorov, kritizujúcim praktiky oficiálnej moci na Slovensku, stratilo však podujatie podporu, a najmä financie ministerstva kultúry a štátu. Ignoruje ho aj časť kritiky a festival zápasí s problémami aj pri získavaní domácich sponzorov, ktorí majú obavy prihlásiť sa k podujatiu v neobľube oficiálnej moci. Divadelná Nitra, ktorá sa práve vzhľadom na ekonomickú situáciu vyprofilovala na samostatný právny subjekt (dnes Asociácia Divadelná Nitra), pretrváva najmä vďaka odhodlanosti riaditeľky Dariny Károvej a jej tímu spolupracovníkov, ale i dobrému menu, ktoré si festival vydobyl doma i v zahraničí. Patrí medzi nezávislé neštátne aktivity podporované najmä zo zahraničných zdrojov a garantované partnermi na medzinárodnej úrovni. Minulý rok sa napríklad konal pod záštitou Delegácie Európskej komisie v SR.
Napriek existencii DN sa v DAB minulý rok vrátili opäť k letným Májovým Nitrám, ktoré majú nadväzovať na prehliadky zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Sú dotované štátom a garantom je ministerstvo kultúry a Národné divadelné centrum. Podľa tvrdenia riaditeľa DAB F. Javorského sú pre mesto a jeho vyspelé publikum dva veľké festivaly prínosom a obe podujatia si nekonkurujú. DN sa profiluje skôr na festival s dôrazom na zahraničných hostí, Májová Nitra chce dať šancu najmä slovenským divadlám, ktoré si sem môžu poslať ľubovoľný titul podľa vlastného uváženia. Faktom však je, že znovunarodením sa májového podujatia prišla Divadelná Nitra minulý rok definitívne o dotácie. Šancu hrať na Májovej divadelnej Nitre využili tohto roku už takmer všetky slovenské divadlá, vrátane Astorky, Činohry SND či Štúdia S, teda scén, ktoré sa angažovali proti MK SR, ale aj Národnému divadelnému centru, ktoré je pravou rukou ministra Hudeca. Tohto roku sa na programe prehliadky objavili popri slovenských už aj prvé tri zahraničné súbory, čo podľa názoru niektorých divadelníkov môže znamenať rozšírenie sa májového festivalu na "teritórium DN" a teda byť jedným z oficiálnych argumentov pre zbytočnosť jej existencie.
Autor: bd