Fakulta humanitných vied, Nitra
Knihu Od moderny k postmoderne vydala Univerzita Konštantína Filozofa, Fakulta humanitných vied v Nitre z príspevkov rovnomennej medzinárodnej konferencie. Postmodernistické myslenie zasiahlo všetky zložky bytia súčasníka. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že rovnako ako svojich stúpencov má aj odporcov. Programový záujem o postmodernu na našich vedeckých pracoviskách je skôr výnimkou ako pravidlom. Nitrianska univerzita nie zanedbateľnú časť svojho vedeckého potenciálu zamerala práve týmto smerom. Výsledkom jej niekoľkoročných aktivít je viacero kníh a štúdií, ktoré sa usilujú prekonať všetky tie limity a obmedzenia či dôsledky izolácie, zabraňujúce bezporuchovému napojeniu sa nášho umenia a myslenia na vývin vo svete.
Kniha Od moderny k postmoderne pokrýva pomerne rozsiahlu oblasť, v ktorej sa pohybovalo umenie a myslenie od konca minulého storočia. Ako už samotný názov napovedá, postmodernistické úsilie skúma v úzkej väzbe na modernu. Autori viacerých štúdií zaznamenávajú to, čo z moderny preteká do postmoderny, spôsob, akým tento proces prebieha, ale aj odchýlky medzi nimi, špecifiká, cez ktoré nadobúdajú svoju jedinečnosť.
Kniha má niekoľko kľúčových, pozoruhodných štúdií. Tibor Žilka sa v štúdii zaoberá dvoma rovinami intertextuality - východiskovým textom a z neho vyrastajúcim cieľovým textom. V Štylistike, poetike, rétorike Peter Zajac mapuje tendencie k spoločenskej, rétorickej norme a k individuálnemu štýlu. V susedstve Zajacovej štúdie sa ocitá Rétorika, teória argumentácie a problém kreativity Miroslava Marcelliho. Za jednu z charakteristík postmoderny označuje rehabilitáciu kreativity, subjektu. Peter Michalovič v Kontexte textu inklinuje aj k rozpracovaniu problematiky prechodu štylistiky a poetiky v rétoriku. Marta Žilková objavuje postmodernistické tendencie v literatúre pre deti, Svatava Urbanová v literatúre pre mládež, Ivan Sulík v antiutopickej próze. Dominantným je úsilie konfrontovať výsledky výskumu našich odborníkov a odborníkov z USA, Švajčiarska a Českej republiky. To ostatné treba brať ako inšpiráciu pre budúci výskum, v ktorom, dúfajme, bude nitrianske pracovisko pokračovať.
Edičné aktivity UKF v Nitre na tému moderny a postmoderny sú omnoho bohatšie, zasluhujú si väčší priestor i pozornosť. Znásobila ich aj katedra anglistiky, ktorá opatrila jednotlivé štúdie potrebnými informáciami v angličtine. Jej zásluhou vyšla v angličtine aj kniha Trancing literary postmodrnism od slovenských autorov. Ak konferencia mala za cieľ vytvoriť priestor na konfrontáciu úsilí našich vedcov a vedcov zo zahraničia, cez preklady do angličtiny sa zabezpečil prúd informácií o našom umení pre svet. Sú rovnako dôležité ako tie, ktoré prúdia k nám.
Autor: BOŽENA ČAHOJOVÁ (Autorka je spolupracovníčkou SME.)