V POHOTOVOSTI
Gruzínske vojská boli včera uvedené do pohotovosti pozdĺž hranice s čiernomorskou provinciou Abcházskom, kde si posledné zrážky údajne vyžiadali desiatky mŕtvych. Gruzínske úrady obvinili z vyprovokovania útokov abcházskych separatistov, ktorí vraj útočili na gruzínskych utečencov. Abcházci však obvinili z vyprovokovania konfliktu gruzínskych policajtov. Vo vyhlásení gruzínskej Bezpečnostnej rady, poradného orgánu prezidenta Ševardnadzeho, sa uvádza, že boje si vyžiadali smrť najmenej 35 separatistov a troch gruzínskych civilných osôb. Ševardnadze včera vyhlásil, že na ochranu gruzínskeho územia bude využité rokovanie, ale aj "iné spôsoby".
KONIEC PREPRAVY
JADROVÉHO PALIVA
Nemecké ministerstvo životného prostredia včera oznámilo zastavenie prepravy jadrového paliva na území krajiny, a to aj do zahraničia. Opatrenie, ktorým Bonn reagoval na posledné informácie z Francúzska, kde boli pri prevoze vyhorených palivových článkov kontaminované železničné kontajnery, platí do odvolania. "Preprava jadrového paliva v Nemecku aj do skládok v zahraničí je zastavená, dokiaľ nebudú uplatnené príslušné technické opatrenia, napríklad očisťovacie postupy pred vypravením zásielky, ktoré zaručia, že k podobnému zamoreniu už nedôjde," uvádza sa vo vyhlásení bonnského ministerstva.
DJUKANOVIČ NEUZNÁVA
NOVÚ VLÁDU
Čiernohorský prezident Milo Djukanovič v stredu večer potvrdil, že reformné vedenie jeho republiky nemieni uznať novú juhoslovanskú vládu na čele s bývalým prezidentom Čiernej Hory Momirom Bulatovičom. Ako včera informovali juhoslovanské oznamovacie prostriedky, tento kabinet označil za "nezákonný a neústavný". "Táto vláda je nezákonná a neústavná a je produktom Miloševičovho zúfalstva a paniky zo straty moci," vyhlásil Djukanovič v čiernohorskej metropole Podgorici.
GEREMEK OCENENÝ
V AACHENE
Poľský minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek včera v nemeckom Aachene prevzal Cenu Karola Veľkého a pri tejto príležitosti sa znova jednoznačne vyslovil za čo najrýchlejšie rozšírenie Európskej únie o stredoeurópske reformné štáty. "Pádom Berlínskeho múru, koncom studenej vojny, a rozpadom komunizmu sa začala realizácia sna o zjednotení Európy. (Západná) Európa sa nesmie tohto svojho otvorenia báť," vyjadril sa 66-ročný Geremek pri preberaní ceny. Cena Karola Veľkého bola Geremekovi udelená ako vedcovi, politikovi a štátnikovi za aktívny prínos k zjednocovaniu Európy.