Znenie prijatej novely zákona o voľbách zrejme mimoriadne neprekvapilo - ak sa len nechceme vžiť do pozície človeka, ktorý je po demonštrácii na námestí spokojný, že sa používali gumené projektily namiesto ostrých. Poslancami vládnej koalície navrhovaná novela volebného zákona bola natoľko protiústavná v niektorých paragrafoch, že by sa zrejme do jej konečnej podoby nedostali, ani keby neprotestovali opoziční politici a niektoré zahraničné inštitúcie. (Očakávať, že sa splní oprávnená predstava, podľa ktorej by sa na pravidlách hry dohodla koalícia s opozíciou, by bolo nemiestne.) Prijatý volebný zákon je teda oproti pôvodnému návrhu vylepšený najmä z hľadiska informovanosti voličov, ktorá by sa mohla stať neželaným bumerangom - v porovnaní s pôvodným zákonom však kríva na obe nohy. Spokojnosť s volebným zákonom nemôžu ani len predstierať súkromné médiá - voči ktorým je schválená podoba ešte tvrdšia ako navrhovaná, o čo sa levím dielom zaslúžila poslankyňa Mušková. Zvrátenosť novely voči médiám vyplýva najmä z jej nejasnosti - ak vieme, ako sa v tomto štáte narába s jasnými faktami.
Dá sa povedať, že sa opäť naplnila známa téza V. M. o nadsadení latky do výšky 220 a následnom vytešovaní v kúte aj so 180 centimetrami. Prijatý volebný zákon je šitý na mieru HZDS - a možno niekedy v budúcnosti vyjde najavo, ako za súhlas s jeho znením boli odškodnení obaja menší koaliční partneri. (Otázku, prečo vládni poslanci schválili návrh J. Moravčíka, ktorý nielenže umožnil sčitovanie hlasov v koalícii, čo je v prvom pláne novely, ale aj navrátil do hry úvahy predstaviteľov DU o dvojkoalícii KDH-DU, zrejme zodpovedia už najbližšie dni.)
Prijatý volebný zákon je plne v duchu predchádzajúcich štyroch rokov vlády HZDS, SNS a ZRS - okliešťuje právomoci neštátnych orgánov a zvyšuje kompetencie štátu, vytvára nerovné príležitosti v politickej súťaži a usiluje sa zastrašiť médiá. Nič nové pod slnkom - ťažko sa však dá očakávať, že práve takýto volebný zákon vytvorí predpoklady na to, aby sa imidž Slovenskej republiky v súvislosti s voľbami zlepšil.
HZDS pokračuje vo svojom ťažení - po neskrývanom ovládnutí verejnoprávnych a zastrašovaní nezávislých médií, si vytvára také volebné pravidlá hry, ktoré vylepšujú jeho pozície. Treba však dodať, že ešte stále sa pohybuje v rovine, na ktorej sa schvaľovaním účelových zákonov vytvára zdanie legálnosti a legitímnosti režimu. Je zjavné, že V. M. by rád vyhral voľby bez ich zjavného zmanipulovania, aby tak zabil viacero múch jednou ranou - víťazstvo vo voľbách vytvára totiž hrubú čiaru aj za všetkými nezákonnosťami, zlý imidž v zahraničí nevynímajúc. Pravdu má zrejme poslanec Brňák - novela zákona má svoju ucelenú podobu, koncepciu a filozofiu. Svoju a svojskú...