V oboch častiach rozdeleného Írskeho ostrova sa dnes koná referendum, v ktorom sa voliči majú možnosť súčasne vyjadriť k mierovej zmluve, podpísanej na Veľký piatok v severoírskom Belfaste. Zatiaľ čo v Írskej republike vládne jej jednoznačná podpora (asi 84% voličov), v severoírskom Ulsteri je výsledok dnešného hlasovania stále neistý aj napriek veľkej pravdepodobnosti, že získa minimálne 50-percentnú podporu.
Podľa názorov viacerých pozorovateľov je však pre jej skutočné uvedenie do života potrebný aspoň 70-percentný konsenzus. Mierová zmluva o Severnom Írsku predpokladá zachovanie doterajších väzieb provincie s ústrednou britskou vládou v Londýne, zároveň však vytvára možnosti aj pre otvorenú spoluprácu oboch častí rozdeleného ostrova. Za jej podporu sa v Ulsteri jednoznačne stavia dnes už viac ako 40-percentná katolícka menšina, ktorej zastúpenie má však výrazne rastúcu tendenciu, a tak je len otázkou času, kedy početne prevýši nateraz v otázke zmluvy rozdelenú protestantskú komunitu. Odporcovia zmluvy z radov protestantov zdôvodňujú svoj postoj plánovaným prepustením niekoľkých stovák politických teroristov, ktorí si neraz odpykávali doživotné väzenia za dokázané mnohonásobné vraždy a atentáty. Na tejto podmienke však trvala strana Sinn Fein, označovaná aj za politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA), ktorá sa inak odmietala rokovaní zúčastniť.
K tomu, že sa dohodu podarilo dosiahnuť práve v tomto čase, prispelo niekoľko skutočností. Popri personálnych (Tony Blair, írsky premiér Bertie Ahern a podpora Billa Clintona) aj nebývalý hospodársky rozvoj Írskej republiky, kde mzdy po prvýkrát v histórii dosiahli úroveň priemerných britských zárobkov. To spôsobilo aj niekoľkonásobný nárast vzájomného obchodu medzi oboma časťami ostrova, ktorý si vyžiadal plánovanú modernizáciu dopravných tepien, spájajúcich Dublin s Belfastom. Ešte pred niekoľkými rokmi zaostalá agrárna Írska republika, ktorej spoločenský život bol ovládaný najmä náboženským tradicionalizmom, dnes navyše vedie veľmi otvorenú a sebavedomú proeurópsku politiku, ktorá je sympatická aj väčšine mladých obyvateľov severnej časti ostrova.