Tretí reaktor ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyli od utorka pracuje na plný výkon. Informoval o tom včera riaditeľ černobyľskej elektrárne Vitalij Tovstonohov. "Bol to najlepší štart v mojej dlhej kariére jadrového inžiniera," zhodnotil spustenie reaktora riaditeľ. Tovstonohov uviedol, že Ukrajina nevyužíva tretí reaktor v politickej hre so Západom v súvislosti s miliardami dolárov, ktoré krajina potrebuje na zatvorenie Černobyľa do roku 2000 a dokončenie dvoch nových reaktorov na západe Ukrajiny. Tretí reaktor jadrovej elektrárne, posledný zo štyroch, ktorý je v prevádzke, bol zatvorený v júli minulého roku po tom, čo inžinieri objavili stovky prasklín v chladiacich potrubiach pod reaktorom. Reaktor je presne takého istého typu ako štvrtý, ktorý v apríli 1986 spôsobil najväčšiu katastrofu v histórii civilného využívania jadrovej energie.
PROTEST ČESKÝCH POĽNOHOSPODÁROV
Trinásť bodov má zoznam požiadaviek adresovaných politickým stranám a vláde, ktoré včera českí roľníci a zamestnanci agrárneho sektora predložili počas demonštrácie na Staromestskom námestí v Prahe. Viac ako 5000 roľníkov včera protestovalo proti agrárnej politike vlády. Prednesené požiadavky prítomní spontánne podporili. Nechýba medzi nimi žiadosť o zlepšenie životnej úrovne, zabezpečenie prístupu na západoeurópske trhy a vytvorenie obdobnej legislatívy ako v krajinách Európskej únie. V prejavoch predstaviteľov roľníkov sa objavovala kritika netransparentnosti privatizácie v poľnohospodárstve a prebujnenej byrokracie na ministerstve poľnohospodárstva.
LÍBYA A NEMECKO PODPÍSALI DOHODU
Líbya a Nemecko uzatvorili v utorok v Tripolise dohodu o hospodárskej spolupráci. Dokument, ktorý podpísali ekonomickí predstavitelia obidvoch krajín v prítomnosti nemeckého veľvyslanca v Tripolise, predpokladá predovšetkým vytvorenie spoločnej komisie. Jej členmi majú byť podnikatelia z obidvoch krajín, a to z oblasti priemyslu, obchodu a služieb. Hlavnou úlohou komisie má byť rozvoj vzájomných stykov, najmä prostredníctvom priamych kontaktov podnikov v obidvoch krajinách a tiež výmenou hospodárskych informácií a návštev.
ZÁKON O PÔDE
Kontroverzný návrh zákona o pôde schválila včera Rada federácie, horná komora ruského parlamentu. Tento dokument prakticky znemožňuje voľný predaj poľnohospodárskej pôdy. Podľa vyjadrenia prezidentovho zástupcu v rade Anatolija Slivu bude Jeľcin nepochybne zákon vetovať, pretože je v rozpore s ústavou. Dokument je zároveň porušením kompromisných rozhodnutí, ku ktorým dospeli minulý rok prezident, premiér a poprední predstavitelia parlamentu, konštatoval Sliva. Štátna duma, ľavicovou opozíciou ovládaná dolná komora parlamentu, v apríli pozemkový zákon schválila napriek námietkam z Kremľa.
TREST SMRTI NEZRUŠILI
Lotyšský parlament sa v utorok už druhýkrát v priebehu jedného týždňa vyslovil proti zrušeniu trestu smrti. Zatiaľ čo prezident Guntis Ulmanis odmietol príslušný zákon potvrdiť svojím podpisom, hlasovalo pre zachovanie najvyššieho trestu v trestnom zákonníku republiky 53 poslancov. Lotyšský prezident odôvodnil svoj postoj poukázaním na to, že zachovaním trestu smrti by jeho krajina porušila európsku konvenciu o ľudských právach.