Cudzinci v Sasku-Anhaltsku žijú v súčasnosti na rozhraní šoku a strachu. Ešte sa nezabudlo na krvavé štvarnice mladých pravicových extrémistov na cudzincov z mája 1994 ani na časté útoky na Afričanov, Iránčanov alebo Indov. Viac ako strach z telesného ohrozenia však obete šokuje výsledok tohtoročných krajinských parlamentných volieb, v ktorých dali voliči takmer 13 percent svojich hlasov krajne pravicovej Nemeckej ľudovej únii (DVU). "Teraz idem po ulici a myslím na to, že každý ôsmy tu žiada: preč s cudzincami," popisuje svoje pocity Iránčan, ktorý žije v Sasku-Anhaltsku už 20 rokov. Strach má však len v poslednom čase. Ešte pred niekoľkými mesiacmi pritom ešte myslel, že cudzinci začínajú byť v tejto východnej spolkovej krajine, kde tvoria na celkovom počte obyvateľov podiel len 1,8 percenta, pomaly prijímaní. Dvojmiestny volebný výsledok DVU však jeho nádeje zmaril. "Čo si myslíte, že cíti cudzinec, keď dva týždne vidí predvolebné plagáty s jediným posolstvom - preč s cudzincami," povedal.
Sklamaný je aj Talian, ktorý má v Magdeburgu pizzeriu. Vždy mal dobré kontakty so svojimi nemeckými susedmi, ktorí si k nemu pravidelne chodia po jeho výrobky. "Teraz jeden z nich povedal, že tiež volil DVU, aby cudzinci zmizli," konštatoval taliansky pekár neveriacky.
Krajinského splnomocnenca pre záležitosti cudzincov Güntera Pieninga sa už cudzinci dokonca pýtajú, či sa majú odsťahovať. Od roku 1977 počet trestných činov spáchaných pravicovými extrémistami v tejto spolkovej krajine po poklese v rokoch 1994 až 1996 znovu vzrástol. Po volebnom úspechu DVU sa Piening stále častejšie stretáva s informáciami, že cudzincov v dopravných prostriedkoch zbili alebo urážali. Násilné činy však nie sú podľa neho tým, čo im naháňa najväčší strach. Omnoho väčšie starosti im robia úvahy o tom, akým smerom sa Nemecko uberá.
V pozadí volebného úspechu pravice, necelý mesiac po krajinských voľbách, chcú občania vydať jasný signál proti pravicovému násiliu. Štyri roky po rasistických útokoch, ktoré v máji 1994 zaradili Magdeburg do rovnakej kategórie s Möllnom, Hoyerswerdom a Solingenom, organizuje magdeburské policajné riaditeľstvo spoločne s cudzineckými a cirkevnými skupinami už tretiu Slávnosť stretnutia. V parku Rotehorn, ktorý je obľúbeným výletným cieľom, predstavia svoju kultúru cudzinci z Afriky a východnej Európy. Spoločne s Nemcami chcú tancovať, spievať a smiať sa. "Tá slávnosť je práve teraz veľmi dôležitá," usudzuje Piening. Cudzinci tak podľa neho pocítia, že nie sú Nemcom ľahostajní. "Musíme im trvale sprostredkovávať pocit, že sú u nás vítaní," vyhlásil.
Autor: DPA