GROZNYJ (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra EPICENTRUM) - Pravú ruku mal Arbi Achmetov pripútanú k dvojmetrovej reťazi. Dva mesiace sa pohyboval v priestore medzi drevenou doskou, na ktorej spal, a vedrom, ktoré mu slúžilo na vykonávanie základných potrieb. V zajatí bol celkom osem a pol mesiaca a vystriedal 12 miest vrátane kufra auta, kde strávil tri dni. Keď ho minulý týždeň čečenský oddiel oslobodil, Arbi pripomínal Robinsona Crusoa.
"Píšete len o cudzincoch alebo o ruských politikoch, ale unášaní sú predovšetkým naši občania," povedal SME Lomali Davlitgerijev, náčelník operatívneho oddelenia Správy pre boj s únoscami Čečenskej republiky Ičkerija. Deň pred naším rozhovorom vyrazil za sprievodu po zuby vyzbrojených čečenských vojakov dvere od pivnice v meste Gudermes a vytiahol zúboženého Arbiho Achmetova, za ktorého pôvodne únoscovia požadovali 5 miliónov dolárov. Lomali Davlitgerijev patrí medzi najskúsenejších čečenských vyšetrovateľov. Jeho najväčším prípadom je škandál, ktorý zapĺňa už mnoho dní prvé stránky ruských novín, sleduje ho sám ruský prezident Boris Jeľcin a na jeho vyšetrovaní sa podieľajú stovky kriminalistov. Prípad "Vlasov" sa stal hlavnou politickou udalosťou na severnom Kaukaze i v celom Rusku. Predstaviteľa prezidenta Jeľcina v Čečensku Valerija Vlasova uniesli na čečensko-ingušskej hranici 1. mája. Cestoval len s jedným ozbrojeným ochrancom a porušil tak základné bezpečnostné pravidlá, ktoré je nevyhnutné v povojnovom Čečensku dodržiavať. Dodnes únoscovia nepožiadali o výkupné. "Jediné, čo môžeme s istotou tvrdiť, je, že Vlasov žije," povedal Davlitgerijev. "Buď ho chcú vymeniť za Čečenov, ktorí sedia v ruských väzniciach, alebo budú požadovať také vysoké výkupné, že sa nám zakrúti hlava. Cieľom je však predovšetkým politický škandál, peniaze sú tentoraz vedľajšie," tvrdí Lomali. Ako SME oznámil nástupca Vlasova Georgij Kurin, výkupné je vylúčené. "Sme však ochotní vymeniť ho za kohokoľvek," vyhlásil. "Také je rozhodnutie prezidenta."
Čečeni sa však obávajú, aby sa neopakovali prípady, keď ruská strana zaplatila niekoľko miliónov dolárov za svojich ľudí tajne. "Podľa ruských a čečenských zákonov je platenie výkupného trestné," povedal Lomali. "Väčšinou však zlyhajú nervy, alebo sa do práce kriminalistov nevhodne zapletú politici." Podľa Lomaliho znie hlavné pravidlo vydržať. "Tlak býva obrovský," tvrdí vyšetrovateľ. "Využívame kaukazskú tradíciu a mentalitu. Čo sa vám bude zdať drsné, je pre nás jedinou možnosťou. Keď zistíme, kto za únosom stojí, zadržíme niekoho z jeho rodiny. Banda sa nám začne vyhrážať. Mne osobne únoscovia Achmetova oznámili, že mi zabijú deti a ženu. Potom zmenili taktiku a priviezli mi pod okná nové auto. Nakoniec nevydržali nervy im a Arbiho som z pivnice vytiahol bez jediného výstrelu."
Autor: SME-pp