PRIŠTINA (PRE SME - FILIP ŠILHAN, agentúra EPICENTRUM) - Z neznámych dôvodov odmieta srbská polícia púšťať kamióny s humanitárnou pomocou do Kosova. Na hraniciach medzi Srbskou republikou a jej najjužnejšou provinciou Kosovo stoja desiatky nákladných automobilov, ktoré srbská polícia odmieta pustiť do provincie. Od kontrolného stanovišťa v Rudare, asi 45 kilometrov severne od Prištiny, od piatku vrátili asi 200 kamiónov. Ďalšie, prevažne s potravinami, čakajú na odbavenie na maďarsko-juhoslovanských hraniciach. Humanitárne organizácie žiadajú od zahraničných darcov, aby dočasne pozastavili dodávky potravín a liekov. Ako včera SME oznámili pracovníci z centra humanitárnej organizácie Matky Terezy v Prištine, na hraniciach medzi Juhosláviou a Maďarskom stojí asi sedem kamiónov s humanitárnou pomocou. "Ak do týždňa blokádu nezrušia, nastane v Kosove krízová situácia. Ľuďom dochádzajú základné prostriedky, najmä jedlo a lieky," povedal koordinátor centra v Prištine Paloke Berishaj. Pracovníci Medzinárodného Červeného kríža v Prištine odmietli situáciu komentovať. Existujú však vážne obavy, že ak nebude obnovené zásobovanie, hrozí predovšetkým vzdialenejším oblastiam hlad. Situáciu v Kosove komplikujú aj pokračujúce ozbrojené zrážky medzi skupinami etnických Albáncov a srbskou políciou v juhozápadnej časti provincie.
Včera napoludnie pri policajnom stanovišti pri obci Komorany vrátili konvoj s humanitárnou pomocou smerujúci do obce Gjakovo na juhu oblasti. "Povedali nám, že prejazd nie je bezpečný. Súčasne nám povedali, že budeme musieť požiadať o nové povolenie na vjazd do tejto časti Kosova," povedal SME Paloke Berishaj z humanitárnej organizácie Matky Terezy v Prištine. Ako už predtým SME informovala Fisnik Gruda z kosovskej pobočky Výboru na ochranu ľudských práv a slobôd v Prištine, "prácu humanitárnych organizácií stále častejšie komplikujú srbské policajné orgány. Množia sa prípady bezdôvodných kontrol, zavádzajú sa ďalšie nezmyselné administratívne nariadenia, zvyčajne je i prerušované telefonické spojenie".
Okrem organizácie Matky Terezy a Medzinárodného Červeného kríža v súčasnosti v Kosove pracuje viac ako 20 humanitárnych organizácií z celého sveta. O tom, kto má záujem na ekonomickej blokáde Kosova, kolujú v oblasti len dohady. Neoficiálne zdroje uvádzajú, že opatrenie sa prijalo na základe vysokého počtu prípadov pašovania tovaru. Ani Belehrad, ani srbské orgány v Kosove však k situácii na hraniciach zatiaľ žiadne oficiálne vyhlásenie nevydali. Jediným známym faktom je, že do Kosova púšťajú len kamióny srbských štátnych firiem.
Autor: SME-fš