Ak mierovú dohodu medzi Írskom, Veľkou Britániou a ôsmimi severoírskymi politickými stranami odobrí referendum, ktoré sa uskutoční koncom tohto týždňa v Severnom Írsku, Veľká Británia počas nasledujúcich dvoch rokov prepustí zo svojich väzení približne štyristo teroristických vrahov. Dvesto z nich už toto leto, zvyšok v júli 2000. Proti oslobodzovaniu trénovaných vrahov začínajú protestovať rodinní príslušníci viac ako troch tisícok zavraždených obetí. Politici sa obávajú, že kým ide o papierovú dohodu, protesty sú viac-menej izolované, avšak vrahovia pred bránami väzníc môžu vyprovokovať útoky proti nim.
Prepustenie polovojenských väzňov ako podmienku uskutočnenia mierového procesu žiadali lojalisti a tiež republikánska strana Sinn Fein prepojená s teroristickou Írskou republikánskou armádou (IRA) už od začiatku mierových rokovaní v roku 1993, ktoré viedol bývalý britský premiér John Major. Podľa neho však amnestia pre kriminálnikov tohto druhu bola neprípustná. Vzhľadom na to, že veľkonočné rokovania o mieri v Severnom Írsku sa v otázke prepustenia teroristov dostali do slepej uličky a hrozil ich kolaps, britský premiér Tony Blair sa nakoniec rozhodol vyhovieť sympatizantom teroristov pod podmienkou postupného odzbrojenia a prísneho dodržiavania mierových princípov. Po 30 rokoch bombových útokov sa tak strany konečne dohodli, avšak Sinn Fein, ktorá vyjednávania niekoľko rokov efektívne blokovala, záverečný dokument napriek prísľubu prepustenia "komradov" z IRA jej predseda Gerry Adams ako jediný zo zainteresovaných nepodpísal. Čakala ho výročná konferencia jeho strany v Dubline, na ktorej očakával kritiku zo strany tvrdých mužov z IRA. Írska vláda sa preto rozhodla zabezpečiť Adamsovi podporu v jeho strane a v priebehu niekoľkých dní prepustila deväť väznených teroristov IRA. Viac ako mesiac pred referendom a bez začatia odzbrojovania. Všeobecnú eufóriu vystriedala hlboká neistota z budúcnosti, keď predovšetkým unionisti museli akceptovať fakt, že vrahovia ich stúpencov idey zachovania únie Severného Írska s Veľkou Britániou boli slobodení.
Napriek tomu, že mnoho vnútroväzenských prameňov upozorňuje britskú tlač na "zušľachtenie osobností" väznených teroristov, medzi tými, ktorí sa dostanú na slobodu o dva roky, sú aj niekoľkonásobní vrahovia ako Sean Kelly alebo Patrick Magee. Kelly pred piatimi rokmi umiestnil bombu v obchode v Belfaste, ktorá zabila sedemročné a trinásťročné deti, sedem okoloidúcich a jeho komplica. Odsúdený bol na šesť doživotí. Magee, ktorý bol odsúdený na osem doživotí, je zodpovedný za bombový útok v hoteli v Brightone, kde sa v roku 1984 konala konferencia Konzervatívnej strany. Napriek tomu, že Margaret Thatcherová vyšla z útoku bez zranenia, bomba zabila päť ľudí a tridsať ťažko zranila.
Autor: ALICA ČINČÁROVÁ, Londýn (Autorka je stálou