meny.
Nárast jenu začal v Tokiu po vyhlásení generálneho riaditeľa Medzinárodného finančného úradu ministerstva financií Japonska Haruhiko Kuroda. Podľa neho sa Spojené štáty a Japonsko dohodli na spoločnom postupe pri zabránení opätovného nárastu dolára na šesťapolročné maximum voči jenu, ktoré zaznamenal v apríli. Investori sa v tomto roku vyhýbali jenu v dôsledku slabej japonskej ekonomiky, nezdravého finančného systému a nízkych úrokových mier. Avšak od apríla, keď Tokio zverejnilo balík na stimuláciu ekonomiky vo výške 16 mld bil. jenov a podoprelo to značnou intervenciou na devízovom trhu v prospech jenu, nepriazeň dílerov voči japonskej mene poklesla. Dolár sa nakoniec uzatvoril na úrovni 132,85 JPY/USD oproti piatkovému záveru 132,84 JPY/USD.
Dolár v utorok vzrástol voči jenu na svoje 5-týždňové maximum. O nárast sa pričinil hromadiaci sa pesimizmus o vývoji japonskej ekonomiky a juhoázijského regiónu.
Jen vážne poklesol po tom, čo Japonská agentúra pre hospodárske plánovanie oznámila, že ekonomické podmienky krajiny začínajú byť vážnejšie.
Nemecká marka tiež zaznamenala voči jenu nárast, blízko 18-mesačného maxima, ktoré bolo dosiahnuté v predchádzajúcom týždni. Dolár poskočil na svoju najsilnejšiu úroveň od 7. apríla, keď sa takmer dotkol hranice 134 jenov. Americký dolár v stredu vzrástol voči austrálskemu doláru na 12-ročné maximum. Okrem toho posilnil aj voči iným menám uprostred ďalšieho zmätku na ázijských trhoch a informácií o priaznivých makroekonomických ukazovateľoch USA, ktoré poukazujú na silný neinflačný ekonomický rast.
Rastúci sociálny a politický nepokoj v Ázii spôsobil odliv kapitálu z regiónu, čo zasiahlo miestne meny a predovšetkým austrálsky dolár. Ten poklesol pod úroveň 63 amerických centov, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 1986. Voči jenu americká mena vzrástla na nové 5-týždňové maximum, keď sa investori obávali, že negatívny vývoj indonézskych politických nepokojov by sa mohol rozšíriť aj do susedných krajín, z ktorých väčšina sa snaží o získanie medzinárodných pôžičiek. Nepokoj by mohol ohroziť obrovské japonské investície do regiónu a zhoršiť bilančné súvahy v japonskom bankovom sektore. Ten už je negatívne ovplyvnený v dôsledku zlých úverov. Dolár profitoval po rozhodnutí Indie o zvýšení počtu nukleárnych testov, čím prekvapila svet tento týždeň už druhýkrát a vyvolala špekulácie o nových pretekoch v zbrojení v južnej Ázii. Dolár nakoniec skončil na úrovni 134,15 JPY/USD.
Dolár vo štvrtok poklesol voči jenu po tom, čo jeden z japonských predstaviteľov varoval pred predajom americkej meny japonskou centrálnou bankou. O pokles sa pričinili aj obavy obchodníkov, že vedúce priemyselné krajiny skupiny G8 by mohli vyzvať k takémuto opatreniu.
Voči marke dolár zaznamenal miernu zmenu, keď díleri nakupovali libry, aby realizovali zisky zo šesť týždňov trvajúceho poklesu voči marke. Dolár vo štvrtok nakoniec skončil na úrovni 133,65 JPY/USD, keď poklesol zo stredajšieho záveru 134,15 JPY/USD. Voči marke poklesol na 1,7785 DEM/USD oproti 1,7787 DEM/USD. Jen sa zdal zraniteľný a prístupný pre väčšie predaje obzvlášť po tom, čo indonézska mena ohrozila stabilitu finančného systému v regióne, pričom nevykázala žiadne signály o utíšení.
V piatok dolár mierne vzrástol. Podporený bol intenzívnymi chýrmi, že politická kríza v Indonézii sa môže rozšíriť do susedných ázijských krajín. Voči austrálskemu doláru vyskočil americký dolár na nové 12-ročné maximum. Počas obchodovania v New Yorku dosiahol americký dolár nový päťtýždňový rekord voči japonskému jenu a rozšíril týždeň trvajúci rast voči nemeckej marke.
Dolár skončil v piatok voči marke na úrovni 1,7850 DEM/USD, voči japonskému jenu vzrástol dolár na 134,63 JPY/USD zo štvrtkových 133,65 JPY/USD.