Nadporučík ukrajinskej polície Jurij je platený za "slepotu". Odhaľuje síce daňové podvody v malých podnikoch, potom ale odhaleným ponúka "rýchle riešenie". "Z platu 150 dolárov mesačne svoju manželku a dve deti neuživím," ospravedlňuje 33-ročný daňový vyšetrovateľ svoju činnosť. "Hádam nikde na svete nie je korupcia taká rozšírená ako v niekdajších sovietskych republikách," tvrdil Nicholas Stern na výročnom zasadnutí Európskej banky pre obnovu a rozvoj (BERD). Svojimi slovami však prítomných politikov z Moldavska, Ukrajiny alebo Ruska, ba ani západných investorov hlavný ekonóm tejto "východnej banky" vôbec neprekvapil. Kto chce obchodovať v bývalom Sovietskom zväze, musí zaplatiť extra sumu za takmer každé povolenie, podpis alebo osvedčenie. Mnohé západné firmy majú z tohto skorumpovaného systému strach.
Vo výročnej správe BERD sa konštatuje, že vo vzorových štátoch, ako sú Poľsko, Česká republika a Maďarsko, korupcia poľavila. BERD má pre to jednoduché vysvetlenie: čím viac pokročili v krajine reformy, tým menej je v nej úplatkárstva.
Pre váhavé nástupnícke štáty ZSSR však táto formula neplatí. Desaťročia sovietskeho plánovaného hospodárstva sa postarali o vznik miliónovej armády nezodpovedných úradníkov. Podľa rakúskeho právnika Norberta Seilera, ktorý má v BERD na starosti preverovanie úverov, je tu ochota pristúpiť na korupčné požiadavky veľká, dôvera v štátnu správu je však ešte malá. Právna neistota a nízkokvalifikovaní a slabo platení odborníci sú ďalšími príčinami úradníckej svojvôle. Zahraničné firmy, ktoré už niekoľko rokov obchodujú v postsovietskom priestore, si už vyvinuli vlastné stratégie. "Niektoré západné firmy jednoducho zaradili príslušného daňového úradníka na vlastnú výplatnú listinu," uviedol nemecký ekonomický poradca. Norbert Seiler je naladený optimisticky: "Prejavujú sa pozitívne známky toho, že korupcia v bývalom Sovietskom zväze je na ústupe. No bude to ešte dlhá cesta."