autá a rozbité výkladné skrine patria napríklad v mnohých nemeckých mestách k "oslavám" 1. mája takisto ako sprievody socialistov. Podobné protesty proti globalizácii svetovej ekonomiky a ich sociálnym a ekologickým dôsledkom ako v Prahe bolo vidieť v sobotu aj v Ženeve.
V Nemecku, resp. v Holandsku, sa takým istým spôsobom rozbiehala diskusia o jadrovej energetike, ktorá po rokoch medzi spočiatku pozitívne naladeným obyvateľstvom spôsobila zvrat a viedla k súčasnej - na Západe prevažujúcej - skepse voči tejto forme získavania energie. Aktívni odporcovia globalizácie, ktorí sú z veľkej časti z rovnakých kruhov, samozrejme majú aj svoje "know-how" a radi ho do "rozvojových" krajín exportujú. Preto neprekvapuje, že medzi demonštrantmi, ktorí v sobotu hádzali do policajtov dlažbové kocky, boli práve mladí ľudia z Nemecka. Tam jestvuje niekoľkotisícová komunita ľavicových tzv. autonómov, ktorí cestujú z miesta na miesto, kde by sa mohlo "niečo zomlieť".
Smutné však nebolo len besnenie chaotického davu, no smutný bol aj pohľad na policajtov, ktorí utekali pred davom mladistvých. Sobotňajší incident opäť ukázal až amatérský prístup poriadkových zložiek, ktorý si v tomto prípade vyžiadal zranenia policajtov. Organizovaný zločin, hospodárska kriminalita, nezamestnanosť alebo sociálne diferenciácie sú problémy neporovnateľne závažnejšie, s ktorými sa demokratická spoločnosť musí čo najlepšie vyrovnať. A súčasťou tohto procesu musia byť fungujúce policajné zložky.
Autor: Lidové noviny, 18. 5. 1998