Počas prvej svetovej vojny sa T. G. Masaryk stretol v USA s Louisom Brandeisom, sudcom Najvyššieho súdu Spojených štátov a osobným priateľom prezidenta Wilsona, ako i s ďalšími sionistickými vodcami. Brandeis a jeho priatelia podporili Masarykov zápas o nezávislé Československo, pričom Masaryk prisľúbil podporu v úsilí o vytvorenie židovského štátu v Palestíne. Lord Balfour, britský minister zahraničných vecí, 2. novembra 1917 zverejňuje deklaráciu, ktorou sa britská vláda zaväzuje podporiť vytvorenie domova pre židovský národ v Palestíne. Po skončení vojny Spoločnosť národov zveruje Veľkej Británii mandát nad Palestínou. V priebehu dvoch medzivojnových desaťročí Masarykovo Československo systematicky podporovalo vec sionistov. Ovplyvnený predovšetkým dielom židovského mysliteľa Achada Ha-Ama videl T. G. Masaryk úsilie Židov o vlastný štát ako vec spravodlivú. V roku 1927 podnikol cestu do Jeruzalema, kde sa stretol s rabínom Sonnerfeldom a inými vodcami sionistického hnutia. Ešte dnes existujú v Jeruzaleme, v Tel Avive a v Haife ulice a námestia nesúce Masarykovo meno, s podtitulkom "Spravodlivý medzi národmi".
V priebehu druhej svetovej vojny bola Palestína zázemím spojeneckých armád bojujúcich proti nemeckým nacistom a talianskym fašistom v Egypte a v severnej Afrike a československým jednotkám pod britským velením sa medzi židovským obyvateľstvom Palestíny dostávalo srdečného prijatia.
V historickom hlasovaní 29. novembra 1947 Československo hlasovalo za vytvorenie nezávislého židovského štátu spolu so Spojenými štátmi, Francúzskom a ďalšími krajinami. Po konci mandátnej správy, po odchode britských jednotiek vypukol medzi Arabmi a Židmi boj o uvoľnené územia. OSN odhlasovalo embargo na vývoz zbraní do Palestíny, ktoré Arabi mohli ľahko obísť a ktoré škodilo Izraelčanom. Napriek embargu Československo dodávalo vznikajúcemu židovskému štátu vojenské lietadlá a cvičilo jeho letcov. V tejto politike Československo pokračovalo aj po oficiálnom vyhlásení štátu Izrael, keď armády Egypta, Jordánska, Sýrie a Libanonu napadli mladý štát.
Autor: LN, aď