DILLÍ (ČTK) - Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí včera vyhlásil, že India nebude váhať použiť jadrové zbrane, pokiaľ bude napadnutá. "Nepoužijeme naše jadrové zbrane proti žiadnej krajine, pokiaľ sa ale staneme terčom útoku, nebudeme váhať a použijeme ich ako obranný prostriedok," uviedol indický premiér na zhromaždení pred asi 500 stúpencami v Dillí.
India po tom, čo uskutočnila päť jadrových pokusov, oznámila, že je schopná zabezpečiť si jadrový arzenál a vyzbrojiť "v prípade potreby" svoje rakety jadrovými hlavicami. Vádžpéjí včera apeloval na ostatné krajiny, aby neuvalili sankcie proti Dillí ako odvetu za jadrové pokusy.
Sankcie v uplynulých dňoch už vyhlásili Spojené štáty a Japonsko. Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok večer ostro odsúdila indické jadrové pokusné výbuchy a vyzvala Dillí, aby podpísalo zmluvu o zákaze jadrových skúšok. Vádžpéjí sa včera ani k jednej z týchto otázok nevyjadril. Vyhlásil, že pokusy mali za cieľ prispieť k lepšej bezpečnosti krajiny rozšírením vedomostí o zbrojnom priemysle aj v oblasti jadrových technológií. "Nerobili sme nič tajne. Chceme, aby naše hranice boli zabezpečené a aby sme doma boli v bezpečí. V nedávnej minulosti sa bezpečnostná situácia v našom okolí zhoršila, začali sa vyvíjať a vyrábať nové zbrane. India nemá žiadne útočné zámery. Vychádza zo zásady žiť a nechať žiť," vyhlásil indický ministerský predseda, pričom sa však nezmienil o Číne a Pakistane ako potenciálnej hrozbe pre Indiu.
India neočakáva, že sankcie uvalené Spojenými štátmi po jadrových pokusoch poškodia jej finančný sektor alebo pohyb kont v zahraničí, oznámil to včera osobitný námestník indického ministerstva financií C. M. Vasudev, podľa ktorého jeho krajina nezávisí od žiadneho cudzieho štátu.
Americký prezident Bill Clinton v stredu uviedol, že Washington pozastaví všetku pomoc Indii s výnimkou humanitárnej, prestane do tejto krajiny vyvážať produkty, ktoré by mohli byť využité na vojenské účely, postaví sa proti tomu, aby Medzinárodný menový fond a Svetová banka poskytli Indii úvery, a zakáže americkým bankám poskytovať indickej vláde pôžičky. Vasudev uviedol, že ťarcha indického bankovníctva spočíva v štátnych dlhopisoch, do ktorých banky najviac investovali. Indické finančníctvo je tak vnútorne previazané a od peňazí zo zahraničia údajne natoľko nezávisí.