Nedávne indické jadrové pokusy sa v USA dávajú do súvislosti s jedným z najväčších zlyhaní americkej spravodajskej služby a následne aj diplomacie, ktorá nemohla využiť politické prostriedky na predídenie súčasnej kríze. Americké satelity, ale najmä tímy, ktoré riadia a vyhodnocujú ich činnosť, jednoducho podcenili nezvyčajne čulý ruch na základni v Pokarane, ktorý testom predchádzal, a tak sa tentokrát nezopakovala situácia z roku 1995, keď USA včasným odhalením a medializáciou dokázali odvrátiť indické prípravy na jadrové pokusy.
Aj napriek tomu, že mnohí dávajú zlyhanie do súvislosti predovšetkým s CIA, odborníci upozorňujú aj na skutočnosť, že India v nedávnych týždňoch vyslala do sveta dostatočné množstvo signálov, na ktorých základe mohla americká diplomacia počítať s podobným vývojom udalostí. Predstavitelia indického nukleárneho programu totiž už pred dvoma mesiacmi oznámili, že sú technicky pripravení skúšky uskutočniť. Ich spustenie bolo v tom čase podľa nich už len otázkou politickej vôle, ktorá sa však už onedlho vytvorila po tom, čo vyšla z parlamentných volieb víťazne nacionalistická Ľudová strana (BJP). Podľa Francine Frankelovej z Pennsylvánskej štátnej univerzity Washington vždy podceňoval indické ambície stať sa svetovou mocnosťou a obchodné embargo, ktoré tento týždeň prijala Clintonova administratíva, vystavuje USA riziku výrazného zhoršenia vzťahov s touto takmer miliardovou krajinou.
Rozhodnutie uskutočniť nukleárne pokusy, ktoré sa stretlo so širokou podporou v celej Indii, len urýchlili nedávne jadrové skúšky tradičného vojenského rivala Pakistanu. Obe krajiny sa totiž v roku 1996 odmietli pripojiť k 149 signatárom celosvetového embarga na jadrové skúšky. Podľa denníka New York Times nie je náhodou, že najmodernejšie pakistanské nosné rakety nesú meno legendárneho bojovníka Ghauriho, ktorý v 12. storočí porazil hinduistického vládcu Prithviho - jeho meno nesú zase najmodernejšie indické rakety. Diplomati a vojenskí odborníci teraz s napätím očakávajú, ako na hodenú rukavicu zareaguje Pakistan. Je veľmi pravdepodobné, že odpovie ďalšími skúškami už v priebehu najbližších dní. Predísť by im však ešte mohli diplomatické iniciatívy USA. Námestník ministerky zahraničných vecí Strobe Talbott sa včera pokúšal presvedčiť Pakistan, aby upustil od odvetných pokusov. Hovorí sa najmä o možnom uvoľnení takmer 660 miliónov dolárov, vyplatených pakistanskou stranou ako preddavok na nákup 16 stíhačiek F-16, ktoré americká administratíva v roku 1990 s poukázaním na militantnú politiku Pakistanu zablokovala a obchod zrušila.
Americké embargo
- USA nepodporia poskytnutie pôžičky od MMF a Svetovej banky (14,5 mld dolárov), vyhlásili embargo pre všetky vlastné banky;
- zastavili pomocné programy pre Indiu - ročne asi 142 mld dolárov;
- embargo na import strategických tovarov a technológií z USA.
(NYT)