Nový "paparazziovský" detektor na pomoc známym osobnostiam v ich boji proti dotieravým fotografom vyrobil americký vynálezca Joe Resnick. J. Resnick prezentoval svoj prístroj na schôdzke vynálezcov v kalifornskom Long Beach. Detektor je ukrytý v klobúku a obsahuje svetelný senzor, ktorý zachytí približujúce sa svetlo z blesku fotoaparátu a vysiela smerom naň nový blesk, čím zničí negatív. "Ak sa ku mne priblížite a pokúsite sa odfotografovať ma bez môjho povolenia, prístroj vám zabráni získať zakázanú fotografiu," konštatuje rafinovaný vynálezca.
NOVÁ DVADSAŤDOLÁROVKA BUDE BEZPEČNEJŠIA
Prvú zo série amerických bankoviek s novým designom v hodnote, bez ktorej sa Američania nezaobídu, v budúcom týždni verejnosti predstaví minister financií Robert Rubin a riaditeľ Federálneho rezervného fondu Alan Greenspan. Zo série nových bankoviek vybavených zdokonalenými prvkami proti falšovaniu a zreteľnejším označením pre ľudí s horším zrakom, je dvadsaťdolárovka po sto a päťdesiat dolárových bankovkách už treťou v poradí. Kým príde do obehu, musí ministerstvo financií a centrálna banka zabezpečiť semináre a vybaviť milióny bankových pokladníkov, obchodníkov a ďalšie osoby, ktoré služobne prichádzajú do styku s peniazmi, inštruktážnym materiálom vrátane videokaziet a CD-romiek.
ELEKTROŠOKY OVOCIU PROSPIEVAJÚ
Z ovocia a zeleniny, do ktorých na chvíľu zavediete elektrický prúd, potom vyžmýkate oveľa viac šťavy. Konkrétne z citrusových plodov po "kopnutí" elektrinou získate o desať až 12 percent viac šťavy a napríklad z mrkvy jej vyžmýkate až o 30 percent viac, tvrdí profesor Dietrich Knorr z Technickej univerzity v Berlíne. Pri zavedení elektrického prúdu sa totiž otvárajú bunkové steny, membrány sa stávajú priepustnejšie a šťava ľahšie vyteká. Už treba len maličkosť - aplikovať novú technológiu na domáce odšťavovače.
ZRAZIL SA S BÝKOM
Pri prieskume ranných zvykov obyvateľov Veľkej Británie, ktorú si objednal výrobca cereálií, nečakane vyšla najavo aj zbierka bizarných výhovoriek, ktorými sedmospáči častujú svojich zamestnávateľov pri oneskorenom príchode do práce. Výhovorky sú rôzne, napríklad aj zrážka s utekajúcim býkom, zneužitie mimozemšťanmi, pošmyknutie na mačke alebo zablokovanie železnice stádom kráv. Chronickí sedmospáči priznali, že si občas v rannom zhone zabudnú obliecť bielizeň. Anketa, na ktorej sa zúčastnilo tisíc Britov zo všetkých kútov Spojeného kráľovstva, tiež odhalila, že až 22 percent ľudí by potešilo, keby si mohli každé ráno poležať aspoň o desať minút dlhšie v posteli.