Spojené štáty boli nútené odvolať na pondelok plánovaný summit najvyšších predstaviteľov Izraela a Palestínčanov s prezidentom USA Billom Clintonom. Do tohto termínu izraelský premiér Benjamin Netanjahu napriek ultimatívnej výzve USA nedal svoj súhlas na pre Izrael inak výhodný americký návrh o odstúpení 13 percent územia západného brehu rieky Jordán. Po tom, čo sa Dennis Ross, americký sprostredkovateľ v izraelsko-palestínskych vzťahoch vrátil v nedeľu do Washingtonu s prázdnymi rukami, prezident Clinton požiadal svoju ministerku zahraničných vecí Madeleine Albrightovú, aby sa znovu pokúsila presvedčiť Netanjahua o zmysluplnosti americkej ponuky na schôdzke počas jeho od včera prebiehajúcej návštevy Spojených štátov.
Mierový proces na Blízkom východe, v ktorom sa už takmer 15 mesiacov neudialo nič, sa premenil na nudnú hru o percentá a z izraelsko-palestínskej úrovne sa presunul na izraelsko-americkú. Už niekoľkokrát prepracovaný harmonogram dohôd z Oslo sa neplní a veľký sklz má aj jeho posledná verzia, na ktorú dala súhlas už súčasná vláda Izraela v dohode o odstúpení Hebronu v januári minulého roku. Paradoxne bolo toto obdobie pomerne pokojné pre Izrael, čo sa týka nepokojov, či atentátov na palestínskej strane, dokonca pokojnejšie aj ako fáza politiky predchádzajúcich vlád Jicchaka Rabina a Šimona Peresa, keď dohoda s Palestínčanmi postupne kryštalizovala. A takáto klíma žičí Netanjahuovej politike "naťahovania času", ktorú sa mu darí presadzovať už dosť dlho, aby sa vyhol konfrontácii s extrémne pravicovým táborom v jeho koalícii. Jeho politika je určená nedôverou k Palestínčanom, vychádza z predpokladu, že ich politický režim je nestabilný a je potrebné vo vzťahu k nim vychádzať z pozície moci. Napriek tomu, že americký návrh v podstate obsahuje v sebe všetky momenty obsiahnuté v pripomienkach predchádzajúcich kôl rozhovorov - spĺňa izraelské požiadavky na bezpečnosť všetkých židovských predjordánskych osád a predpokladá uplatnenie konkrétnych palestínskych opatrení pred odovzdaním územia, povedal Netanjahu svoje "nie" i na pondelňajšie ultimátum USA.
Spojené štáty však Netanjahuov súhlas potrebujú a dávajú mu stále novú a novú šancu, ktorú Netanjahu ako "tvrdohlavé dieťa" stále ignoruje. USA síce už niekoľkokrát naznačili, že Netanjahu vmanévroval mierový proces do patovej situácie, v ktorej už Washington nemôže urobiť nič, než čakať na jeho súhlas, alebo sa sprostredkovania vzdať. USA však naďalej zostávajú jediným patrónom mierového procesu a je otázne, či by bez úsilia Washingtonu mohol Izrael s vodcom Palestínčanov Jásirom Arafatom uzavrieť dohodu, ktorá je z hľadiska Palestínčanov veľmi nevýhodná.