tímu SR spolu s Ruskom, Kanadou, Bieloruskom predstavuje solídny výsledok na konci roka a čiastočne dáva zabudnúť na neúspešné vystúpenie na zimnej olympiáde v Nagane pred tromi mesiacmi. Mužstvo trénera Jána Šterbáka splnilo základný cieľ - postup z úvodnej skupiny v Zürichu do štvrťfinálovej osmičky tímov, ale v Bazileji sa mohlo s väčším úsilím snažiť o účasť v semifinále. Práve v najdôležitejšom stretnutí s Ruskom (1:6) však podalo najslabší výkon. Zlyhalo v koncovke, vyše 146 minút nevedelo dať gól. Ako sa bojuje o semifinále, ukázali domáci Švajčiari. Ich nadšenie a kolektívny duch robili zázraky. V záverečnom súboji štvrťfinálovej skupiny žmýkali švajčiarski hokejisti posledné sily, aby so Slovenskom ubránili remízu 1:1. Nakoniec s ňou boli spokojné obe strany, hoci pre našu reprezentáciu znamenala posledné 4. miesto vo štvrťfinálovej skupine. Predtým si v stretnutí s ČR na bazilejskom ľade zaknihovali slovenskí hokejisti už siedmu prehru v sérii (0:1).
Slovensko sa na MS prezentovalo defenzívnym hokejom, ešte nikdy na šampionáte nehralo takým obranným systémom. Vidieť jasný rukopis trénera Šterbáka, ktorý v tom vidí trend svetového hokeja. Mužstvo dostáva málo gólov, avšak, žiaľ, ešte menej ich dáva. Bilancia Slovenska na týchto MS: Taliansko 2:1, Kanada 2:2, Rakúsko 5:1, ČR 0:1, Rusko 1:6, Švajčiarsko 1:1. Šesť zápasov - dve víťazstvá, dve prehry, dve remízy. Skóre 11:12. Vyrovnanosť, priemernosť. Chýbali strelci. Plavucha odmietol reprezentovať, Pálffy sa na poslednú chvíľu zranil. Tréner musel so zostavou improvizovať, centri hrali na krídle, krídla hrali v centri. Nebolo to ideálne. Útočná činnosť škrípala najviac v stretnutiach štvrťfinálovej skupiny s ČR a Ruskom. Zmena zloženia formácií v zápase so Švajčiarskom priniesla oživenie. Mala prísť už skôr.
Najpríjemnejším prekvapením nášho tímu na MS je výkon brankára Šimonoviča. S výnimkou nevydareného stretnutia s Ruskom chytal skvele, bol oporou. A to mal pred MS na svojom konte iba štyri reprezentačné štarty. V obrane vynikal Švehla, presadil sa v ofenzíve aj v defenzíve. Ako jediný z "bekov" dal gól (Kanade). S Bačom bol najviac nasadzovaný v dôležitých momentoch zápasov. Zo štyroch útokov boli prakticky produktívne len dva: Stümpelov a Jánošov (neskôr Daňov). Formácie P. Puchera (neskôr Voskára) a Kapuša vyšli v šiestich zápasoch na MS naprázdno. Dovedna 12 z 20 hráčov v poli v našom mužstve malo v konečnej bilancii produktivity na svojom konte nulu. Žiadny gól, žiadna prihrávka na gól. Ťarcha kolektívu v útočnej činnosti visela len na niektorých formáciách. Základná časť sa vydarila Daňovi, do šancí sa vedel dostať aj Pardavý a Jánoš znova ukázal, že ak si dá pozor na "hlúpe" fauly, vie byť osožný pre mužstvo.
Útok bol vždy silnou stránkou hokejovej reprezentácie Slovenska. Na MS zostal v tieni obrany a brankára. To najviac limitovalo mužstvo, aby mohlo pomýšľať na viac, ako na účasť vo štvrťfinálovej skupine.