Riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Július Binder očakáva poskytnutie úveru vo výške 100 mil. USD od japonskej Nomury. Binder priznal, že úrok z tohto úveru bude vyšší ako za úvery, ktoré si Vodohospodárska výstavba, š. p., zobrala v minulosti. Pre ťažkosti so získaním dlhodobého úveru v zahraničí musela Vodohospodárskej výstavbe požičať Slovenská sporiteľňa koncom roka 60 mil. USD s úrokom 11,5 %. Vysokú úrokovú sadzbu Binder vtedy komentoval slovami, že ide o slovenské peniaze a výnos zostane na Slovensku. Na margo chystaného úveru 100 mil. USD Binder nedávno povedal, že o jeho poskytnutie sa hlási 10 záujemcov. Binder žiadal vládu aj o schválenie ďalšieho úveru v objeme 50 mil. USD, vláda nesúhlasila.
Vodohospodárska výstavba si požičala v roku 1995 200 mil. USD za sadzbu LIBOR plus 1 % a začiatkom roka 1997 vydal tento štátny podnik dlhopisy v objeme 200 mil. USD s úrokom 7,25 %. Na všetky pôžičky a emisiu dlhopisov Vodohospodárskej výstavby musela vláda SR vystaviť záruku. Július Binder tvrdí, že súčasné ťažkosti s financovaním dostavby vodných diel Gabčíkovo a Žilina súvisia s odmietnutím Slovenských elektrární, a. s., podieľať sa na financovaní týchto akcií. Binder povedal, že Slovenské elektrárne zažaluje za nedoplatok Vodohospodárskej výstavbe za elektrinu vyrobenú vo vodnej elektrárni Gabčíkovo vo výške 4 mld Sk.
Vodné dielo Žilina, ktoré je od jari v prevádzke, má ročne vyrobiť 173 GWh elektriny, čo predstavuje asi 0,7 % slovenskej spotreby elektriny, bolo financované aj z uvedených pôžičiek. Dielo ešte nie je celkom dokončené. Istý vysoký vládny predstaviteľ povedal, že návratnosť Vodného diela Žilina sa predpokladá za 70 rokov.
Poisťovňa MV
neprispieva do fondu
Poisťovňa ministerstva vnútra oznámila, že vyrovnala všetky svoje záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti splatné v minulom roku. Táto poisťovňa od novembra 1997 do marca 1998 neodvádzala peniaze v zmysle zákona do prerozdeľovacieho fondu, kde sú povinné všetky poisťovne odvádzať väčšinu vybratých platieb od poistencov a ich zamestnávateľov. Podľa riaditeľa poisťovne Eduarda Kováča za neodvádzanie peňazí do fondu poisťovňa platí mesačne pol milióna korún pokuty, ktorú jej udelilo ministerstvo zdravotníctva. Kováč oddôvodnil tento spôsob fungovania poisťovne skutočnosťou, že niektoré zdravotnícke zariadenia odmietali ošetrovať jej poistencov pre narastajúce dlhy poisťovne. Jej poistenci sú okrem príslušníkov Policajného zboru štátni úradníci.
Slovenská televízia je
odkázaná na štátne dotácie
Slovenská televízia (STV) dlhovala za minulý rok Slovenským telekomunikáciám, š. p. (ST), asi 300 mil. Sk za prenos signálu. Prevádzku televíznych a rádiových vysielačov zabezpečuje odštepný závod ST - Rádiokomunikácie. Splácať spomenutý dlh bude STV ročnými splátkami vo výške 50 mil. Sk počas piatich rokov. O úročení tohto dlhu sa v správe SITA nehovorí. STV prestala platiť ST za vysielanie ešte v novembri 1996. Predstaviteľ o. z. Rádiokomunikácie povedal, že aj za tento rok platila STV s určitým sklzom. STV si nedokáže zarobiť na svoju prevádzku vlastnou činnosťou a inkasom koncesionárskych poplatkov ako napr. súkromné televízie alebo verejnoprávna Česká televízia. Je známe, že STV má mnoho neplatičov najmä v zaostalejších regiónoch Slovenska z radov domácností. Nie je stále jasné, kto by mal robiť kontroly a ako donútiť mnohé právnické osoby, aby platili za každý televízny prijímač používaný v ich objektoch. Tento rok má dostať STV zo štátneho rozpočtu 295 mil. Sk. Okrem toho STV dostáva osobitné dotácie na eliminovanie vplyvu zvýšenej sadzby DPH za rádiokomunikačné služby a na posilnenie pôvodnej televíznej tvorby.
Autor: jv