ncami napadnutý policajný konvoj. Svedkovia uviedli, že dôležitá cesta medzi Prištinou a mestom Peč na západe Kosova, na ktorej bola civilná doprava na niektorých úsekoch prerušená už v piatok, bola včera o 7:00 ráno neďaleko prištinského letiska uzavretá obrneným transportérom a tridsiatimi po zuby vyzbrojenými policajtmi. Na vyvýšeninách okolo cesty sa rozmiestnili policajní ostreľovači. Podľa niektorých miestnych obyvateľov sa pod ťažkou paľbou zjavne ocitol policajný konvoj, ktorý postupoval po svahu kopca nad rovinou, na ktorej leží Priština a blízke letisko.
Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, by sa malo stať treťou rovnoprávnou republikou v rámci Juhoslovanskej zväzovej republiky. V rozhovore pre včerajšie vydanie belehradského týždenníka Danas to povedal albánsky premiér Fatos Nano. Ústava JZR ráta s možnosťou pripojenia ďalších republík, zatiaľ sa však zdá málo pravdepodobné, že by Belehrad pristúpil na to, aby sa novým členom stalo Kosovo. S takým usporiadaním nesúhlasí ani reformné vedenie Čiernej Hory, ktoré inak podporuje medzinárodné sprostredkovanie pri rokovaní o riešení krízy v Kosove. "Je najvyšší čas konať, pretože srbská vojnová mašinéria už beží na plné obrátky," varoval Nano.
Medzinárodné sankcie prijaté proti Belehradu budú mať "opačný účinok", pretože zmenšujú šance na politické vyriešenie kosovského problému. Vyhlásil to včera premiér JZR Radoje Kontič. "Nielen spomaľujú procesy premeny a demokratizácie krajiny, ale odstraňujú reálne politické alternatívy pre urovnanie kosovského problému," uviedol. Kontaktná skupina pre bývalú Juhosláviu, s výnimkou Ruska, v sobotu schválila pozastavenie investícií v Juhoslávii. Rozšírila tak sankcie, medzi ktorými je zmrazenie fondov JZR v zahraničí a embargo na vývoz zbraní do tejto krajiny.
Grécky minister národnej obrany Akis Tsochadzopulos súdi, že kríza okolo Kosova by mohla vyústiť do vojny, ktorá by bola najhoršia zo všetkého, čo Balkán zažil od pádu komunizmu. Grécky minister predsedá zasadnutiu šéfov rezortov zahraničia a obrany členských krajín Západoeurópskej únie (ZEÚ), ktoré sa včera začalo na gréckom ostrove Rhodos. "Vojenská misia v Kosove je veľmi obtiažna. Je to vnútorná záležitosť Juhoslávie, problém rešpektovania práv menšiny. Trváme na tom, aby sa v Kosove okamžite začal dialóg bez akýchkoľvek predbežných podmienok."
Autor: r