BUDAPEŠŤ (SME - kl, ČTK) - Zložitý volebný systém Maďarskej republiky neumožňuje, aby bolo už po prvom kole parlamentných volieb známe rozdelenie kresiel v parlamentnom orgáne, avšak nedeľňajšie hlasovanie ukázalo základné politické trendy, na základe ktorých možno usudzovať o charaktere nového parlamentu. Jednoznačným víťazstvom Maďarskej socialistickej strany (MSZP) sa skončilo prvé hlasovanie v individuálnych obvodoch. Socialistický kandidát vyhral na 113 miestach, avšak so ziskom menším ako je 50 percent potrebných na získanie kresla. Medzi celkovým počtom 528 kandidátov ôsmich strán a nezávislých kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, bude 169 socialistov. Keďže im bude konkurovať 143 kandidátov strany Fidesz-Maďarská občianska strana - z nich 41 skončilo vo volebných obvodoch na prvých miestach - ťažko zatiaľ predpovedať rozdelenie 176 mandátov volených priamo. Hlasovanie sa v druhom kole zopakuje v 31 obvodoch, kde prišla menej ako polovica voličov. Hlasovanie na župné kandidátky sa zopakuje v dvoch z 20 žúp, čo je dôvodom, prečo nemožno po prvom kole hlasovania stanoviť, ktoré strany prekročili dolnú päťpercentnú hranicu. Čím menej strán sa do parlamentu dostane, tým viac to posilní strany s najlepším výsledkom. Nerozdeľovalo sa teda ani 156 mandátov volených na základe župných kandidátov, tu však tábor opozície - Fidesz-MPP s Nezávislou maloroľníckou stranou o dve percentá prekročil výsledok získaný sčítaním percentuálneho pomeru hlasov odovzdaných v prospech dvoch terajších vládnych strán MSZP a SZDSZ.
Nedeľňajšie hlasovanie, na ktorom sa zúčastnilo 56,27 voličov, prebehlo pokojne a neudialo sa nič, čo by spochybnilo legitimitu výsledku prvého kola volieb. V tomto zmysle sa vyjadrila aj skupina pozorovateľov zo Slovenska vyslaná prostredníctvom Medzinárodného republikánskeho inštitútu, ktorí dohliadali na priebeh hlasovania v župe Baranya.
Denník Népszabadszág včera predpovedal, že kampaň pred druhým kolom volieb bude oveľa dramatickejšia. Skutočnosť, že krajná pravica po prvý raz od druhej svetovej vojny vstupuje do parlamentu, keď MIÉP prekonala 5-percentné kvórum, podľa denníka znamená, že "časť spoločnosti sa stala vnímavejšou k radikálnej nacionalistickej politike".
Autor: SME - kl