Lesné požiare v Indonézii a srbská vojna proti Albáncom v Kosove nemajú nič spoločné iba na prvý pohľad. No v obidvoch a tiež v iných prípadoch má v rukách verejné oznamovacie prostriedky. Za príkladmi však netreba chodiť až do tretieho sveta. Nájdu sa priamo pred dverami Nemecka v krajinách s autoritárskymi vládami. Za práva novinárov sa demonštrovalo i v Bratislave a neďaleko odtiaľ je Minsk i Belehrad.
Handelsblatt, Düsseldorf
V. Mečiar verný svojim manierom
HZDS by neprežilo odchod svojho predsedu Vladimíra Mečiara z politického javiska. Zvolilo ho znova, lebo v HZDS všetko stojí a padá s ním. Zaujímavejšie ako jeho znovuzvolenie sú teda jeho euforické veštby o budúcnosti Slovenska. Ostáva verný svojim manierom. Nezabúda vykrstiť biskupov, ktorí mu nie sú naklonení, ani pokarhať veľvyslanca Spojených štátov. Zdá sa však, že na Slovensku vyrastá vedľa neho ďalší "silný muž", košický primátor Rudolf Schuster, ktorý by mohol poraziť Vladimíra Mečiara jeho vlastnými zbraňami. Povráva sa, že za SOP stoja i hospodárske kruhy, ktoré pochopili, že kurz Vladimíra Mečiara vedie do izolácie. Tento dohad je podopretý zároveň nie príliš hlasnou požiadavkou SOP o preverenie sporných prípadov privatizácie.
Neue Zürcher Zeitung, Zürich
slovensko Najproblematickejšie aj medzi "pomalšími"
Pre "pomalších" by sa vstup do Európskej únie mohol posunúť až na rok 2010. Medzi týmito slabšími kandidátmi je najproblematickejšie Slovensko. Je jediné, ktoré nespĺňa politické podmienky na začatie rokovaní s Európskou úniou. Jeho hospodárska výkonnosť je pomerne dobrá. Pokrivkáva však vo vzťahu k maďarskej menšine. Postup predsedu vlády Vladimíra Mečiara je autoritársky. Činnosť bezpečnostných zložiek je pochybná. Opozícia dúfa, že ak získa v septembrových voľbách väčšinu hlasov, pominú politické prekážky začatia rokovaní o prijatí do Európskej únie. Je však otázne, či nová vláda bude mať dosť času na uskutočnenie nevyhnutných reforiem. No i to len za predpokladu, že Vladimír Mečiar prehrá voľby.
Financial Times, Londýn
Drsný samovládcovský chlapík
Rakúsku, ktoré bude predsedať Európskej únii, neostáva nič, len ostať v styku s rušivo pôsobiacim Slovenskom, ktoré sa nedostalo medzi prvé krajiny, prijímané do únie. Susedom, s ktorým majú vo Viedni najväčšie problémy, je práve Slovensko. Jeho cestu do Európskej únie zarúbal predseda vlády Vladimír Mečiar, drsný samovládcovský chlapík. Zdá sa, že pred Bruselom dáva prednosť Moskve. Viedenskí politici dúfajú, že príde o moc. Dovtedy však chcú vystupovať voči Bratislave zhovievavo, lebo to je podľa nich jediné, čo môže napraviť správanie Vladimíra Mečiara. Tomu však nič nenasvedčuje. (sch)
The Economist, Londýn