1. Československo je právny štát, lebo máme zákony. 2. Na Slovensku je absolútna sloboda médií. 3. Novinári na Slovensku nie sú väznení za svoje názory, nikto nebol z krajiny vypovedaný a žiadny novinár neprišiel o život. Tvrdím, že na Slovensku je v súčasnosti úplná sloboda médií.
Generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš na jar 1989 a predseda vlády V.M. a generálny riaditeľ TV Markíza P. Rusko na jar 1998 sú autormi predchádzajúcich troch výrokov. Tvrdiť, že na Slovensku je absolútna alebo úplná sloboda médií, možno len na základe nedostatočných informácií alebo nedostatočného vyhodnocovania informácií. Alebo na základe nehorázneho predpokladu, že ku slobode médií stačí, ak žiaden novinár za svoje názory nebol väznený, vypovedaný, či neprišiel o život.
S pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote možno tvrdiť len to, že sloboda médií na Slovensku je. S dodatkom - obmedzovaná.
Namiesto množstva argumentov si povedzme jeden príbeh: Kedysi v máji 1995 (presne 19.) sa stretli vtedajší minister zahraničných vecí SR J. Schenk a britský veľvyslanec P. Harborne. Pán veľvyslanec povedal vtedajšiemu ministrovi o. i., že vyslovenie nedôvery prezidentovi založené na procese nepredstaviteľnom v demokratickej krajine je poľutovaniahodné, niektoré postupy vládnych orgánov SR označil za nepredstaviteľné v krajinách EÚ a USA. Približne o tri mesiace denník SME uverejnil záznam z tohto rokovania (šéfredaktor denníka nebol na skutočnosť, že ide o štátne tajomstvo, upozornený zákonnou cestou), ktorý bol, ako vysvitlo neskôr, utajený až 10. augusta 1995(!). Za uverejnenie prepisu tohto rozhovoru je šéfredaktor denníka trestne stíhaný - dôvodom je obvinenie z trestného činu ohrozenia služobného tajomstva a úmyselné vyzradenie do cudziny (dodajme, že upozornenie na "nepredstaviteľné" konanie orgánov SR prišlo z krajín EÚ). Sadzba za takýto trestný čin je od 6 mesiacov do 3 rokov nepodmienečne.
Vzhľadom na vyjadrenia niektorých kompetentných predstaviteľov médií sa dá očakávať, že v prípade odsúdenia šéfredaktora SME by zmenili názor na absolútnu či úplnú slobodu médií.