stolu strany, ktoré by nemeckí voliči síce radi videli spolupracovať po jesenných parlamentných voľbách na celonemeckej úrovni, nie však vrcholní predstavitelia samotných strán.
Na krajinskej úrovni by sa neudialo nič nezvyčajné. Tzv. veľká koalícia medzi sociálnymi a kresťanskými demokratmi už funguje v niekoľkých spolkových krajinách a výsledky aprílových volieb v Sasku-Anhaltsku zatiaľ neponúkajú bezbolestnejšiu alternatívu. Pripomeňme, že v Sasku-Anhaltsku šokujúco uspeli extrémisti z Nemeckej ľudovej únie (DVU), keď sa stali po SPD, CDU a postkomunistoch (PDS) štvrtou najsilnejšou stranou v parlamente so 14 poslancami. Doterajší koaličný partner SPD - Zelení sa do parlamentu nedostali, a tak nemajú sociálni demokrati veľmi na výber. CDU navyše odmietla tichú podporu prípadnej menšinovej vlády SPD.
Kým nemeckí voliči by uvítali veľkú koalíciu CDU/SPD ako signál pre alternatívu aj v Nemecku, kancelár Helmut Kohl (CDU) ani jeho vyzývateľ Gerhard Schröder za SPD o tom nemienia uvažovať skôr, ako by ich k tomu donútili voliči vo voľbách. Zároveň však nechcú u voličov riskovať stratu popularity ako strana, ktorá nie je ochotná urobiť kompromis. CDU a SPD v Sasku-Anhaltsku nebudú mať preto jednoduchú pozíciu. Navonok budú prejavovať ochotu uzavrieť koaličnú dohodu, ale potichu jej budú klásť neviditeľné prekážky. Najdôležitejšie pre obe strany bude, aby čierny Peter v prípade stroskotania koaličných rozhovorov nezostal práve v ich rukách. CDU by napríklad nebolo proti vôli po neúspešných koaličných rokovaniach nechať SPD napospas tichej podpore postkomunistickej PDS a urobiť si zo saskoanhaltského modelu predvolebné eso v rukáve.
Takúto taktiku už naznačujú prvé reakcie strán po tom, čo sa obe vyslovili pre začatie koaličných rozhovorov v Sasku-Anhaltsku. "K rokovaniam budeme pristupovať s maximálnou prístupnosťou a otvorenosťou," vyhlásil šéf frakcie CDU v Sasku-Anhaltsku Christoph Bergner. Zároveň už kladie požiadavky - aby sa koaličné rozhovory ukončili do prvého zasadnutia parlamentu, teda najneskôr do 26. mája, a aby súčasťou koaličnej zmluvy bolo, že v prípade vzájomnej nezhody by sa obe strany zdržali hlasovania v parlamente. Krajinský predseda vlády v Sasku-Anhaltsku Reinhard Höppner (SPD) na návrhy CDU zareagoval odmietnutím rokovať pod tlakom. "Kto dáva predbežné podmienky, ten nechce vážne rokovať," povedal. Sasko-Anhaltsko sa môže stať lakmusovým papierikom pre oboch najväčších volebných rivalov, ale aj pre samotných voličov.