BELGICKO: Zakladajúci člen EÚ, ktorého vstup do EMÚ nebol nikdy kontroverznou témou na domácej scéne. Problémom je vládny dlh, dosiahol 122 % HDP a stal sa terčom kritiky Nemecka.
NEMECKO: Spolu s Francúzskom je hlavným presadzovateľom spoločnej meny. Bez zainteresovanosti kancelára Kohla by EMÚ nevznikla. Napriek skepticizmu verejnosti parlament hlasoval v prospech EMÚ. Nemecko vyvíjalo na ostatných členov EÚ tlak, aby splnili kritériá Maastrichtskej dohody, neskôr vysoká úroveň nezamestnanosti uvrhla pochybnosti o schopnosti kvalifikovať sa na samotné Nemecko.
FÍNSKO: Fínski predstavitelia presadzovali vstup do EMÚ od vstupu krajiny do EÚ v roku 1995. Robili tak v snahe presunúť Fínsko "do srdca Európy" z tieňa ZSSR. Fínsko je jedinou severskou krajinou, ktorá vstupuje do EMÚ v prvej vlne. Päťpercentná miera rastu je terčom závisti. Rozpočtový deficit bol v minulom roku iba 0,9 % HDP.
FRANCÚZSKO: Po Nemecku je druhou najväčšou hybnou silou integrácie. Napriek pochybnostiam dokázala krajina stlačiť rozpočtový deficit v roku 1997 na 3 % HDP z úrovne 4,1 % HDP v roku 1996. Úroveň 3 % HDP je kritériom Maastrichtskej dohody. Francúzsko v posledných dňoch iritovalo ostatné krajiny EÚ tvrdohlavou snahou presadiť svojho kandidáta J. C. Tricheta za prezidenta Európskej centrálnej banky, hoci väčšina krajín EÚ podporovala holandského kandidáta W. Duisenberga.
ÍRSKO: Vzhľadom na ekonomickú expanziu nemalo Írsko problém predbehnúť skeptickú Britániu. Transfery prostriedkov EÚ podporili transformáciu ekonomiky a jasné splnenie kritérií.
TALIANSKO: O členstve Talianska v EMÚ sa pochybovalo do poslednej minúty. Nemecko a Holandsko ostro kritizovali vysoký vládny dlh a nedostatočné snahy Talianska v oblasti rozpočtového deficitu. Krajina však dosiahla neočakávaný úspech a deficit stlačila z úrovní nad 10 % HDP pred piatimi rokmi na minuloročných 2,7 % HDP.
LUXEMBURSKO: Je najmenšou krajinou EÚ, v ekonomike však "žiariacou hviezdou". Pýši sa rozpočtovým prebytkom a vládnym dlhom pod 8 % HDP.
HOLANDSKO: Holandsko bolo "najzúrivejším" dodržiavateľom kritérií EMÚ, pričom vyslovovalo mnohé kritické poznámky na adresu iných krajín, najmä na adresu Talianska a Belgicka.
PORTUGALSKO: Hoci ešte nedávno bolo považované za outsidera, bez problémov splnilo kritériá vstupu do EMÚ. Portugalská ekonomika bola podporená značnými prostriedkami EÚ.
ŠPANIELSKO: Dosiahlo v ekonomickej oblasti značný pokrok. Rozpočtový deficit sa vlani podarilo znížiť na 2,6 % HDP zo 6,6 % v roku 1995.