BRUSEL (SITA, Reuters) - Vznik spoločnej európskej meny bude mať nepriamy vplyv na celý svet, vrátane 10 východo- a stredoeurópskych krajín, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, ako aj vrátane západoeurópskych krajín ako Nórsko, Island a Švajčiarsko, ktoré neplánujú vstup do EÚ. Maastrichtská dohoda, ktorá "vydláždila cestu" k EMÚ, umožňuje krajinám Európskej menovej únie rokovať o vytvorení menových väzieb s krajinami mimo EÚ. V nasledujúcom texte je prehľad vplyvov vzniku EMÚ na európske krajiny mimo EÚ a iné regióny, ako aj plány týchto krajín v súvislosti so vznikom EMÚ.
SLOVENSKO: Členstvo Slovenskej republiky v EÚ, a eventuálne v EMÚ, je považované za dlhodobý cieľ. Európska menová únia nie je v súčasnosti témou diskusií. Slovenská koruna je fixovaná v rozsahu plus/mínus 7 % voči nemeckej marke a americkému doláru. Zatiaľ sa nevyskytli žiadne oficiálne vyhlásenia, týkajúce sa vplyvu vzniku európskej meny na Slovensko.
ČESKÁ REPUBLIKA: Krajina má záujem o vstup do EMÚ, avšak členstvo v EÚ je momentálne väčšou prioritou. Kritériá EMÚ pomáhajú formovať monetárnu politiku ČR, avšak analytici varujú pred reštrikciami rastu, ktoré môžu so sebou kritériá prinášať. Česká koruna je plne konvertibilná a sleduje pohyby nemeckej marky v rámci tzv. "riadeného plávajúceho kurzu". Centrálna banka tvrdí, že obnova fixného kurzu sa dá očakávať iba po deregulácii cien. Inflácia je pomerne vážnym problémom. Zatiaľ neboli zverejnené oficiálne vyhlásenia na adresu vplyvu vzniku EMÚ na ČR.
POĽSKO: Poľský minister financií Leszek Balcerowicz očakáva, že Poľsko sa pričlení k EMÚ v roku 2006. Iní predstavitelia však tvrdia, že dátum vstupu do EMÚ je pravdepodobne vzdialenejší, a závisí od dátumu vstupu Poľska do EÚ. Kurz zloteho sa orientuje podľa menového koša, pozostávajúceho z piatich európskych mien. Euro by malo v tomto koši nahradiť francúzsky frank a nemeckú marku.
MAĎARSKO: Krajina sa usiluje o vstup do EMÚ, avšak na časový plán má jej vláda veľmi opatrný názor. Maďarské ministerstvo financií uviedlo, že vysoká inflácia zabráni Maďarsku uchádzať sa o členstvo v EMÚ pred rokom 2005. Kurz forintu sa orientuje podľa menového koša, obsahujúceho 30 % dolárov a 70 % mariek. Prezident maďarskej centrálnej banky Gyorgy Suranyi povedal, že Maďarsko pravdepodobne nahradí v uvedenom menovom koši marku európskou menou.
RUMUNSKO: Pohyby rumunskej meny závisia predovšetkým od dolára, hoci značná časť zahraničného obchodu sa realizuje s Európou. Zatiaľ neboli zverejnené oficiálne plány Rumunska, súvisiace so vznikom európskej meny a EMÚ.
SLOVINSKO: Najprosperujúcejšia krajina bývalého komunistického bloku plánuje vstúpiť do EMÚ v roku 2005. Premiér Janez Drnovšek v marci uviedol, že Slovinsko má záujem fixovať slovinskú menu (toliar) na euro čo najskôr.
POBALTSKÉ KRAJINY: Estónsko, Litva a Lotyšsko majú záujem o vstup do EMÚ a o fixáciu svojich mien na euro, ak sa európska mena prejaví ako stabilná. Makroekonomické ukazovatele (s výnimkou inflácie) naznačujú, že krajiny sa budú môcť pričleniť k EMÚ hneď po vstupe do EÚ.
BULHARSKO: Na základe dohody s Medzinárodným menovým fondom je bulharská mena fixovaná voči nemeckej marke pri úrovni 1 DEM = 1000 leva. Keď vstúpi európska mena do platnosti v Nemecku, oficiálny kurz lev/euro bude upravený podľa kurzu marka/euro.
NÓRSKO: Kritériá vstupu do EMÚ spĺňa Nórsko bez problémov, avšak problémom je referendum z roku 1994, v ktorom sa obyvatelia krajiny vyslovili proti členstvu v EÚ. Nórski predstavitelia nie sú zatiaľ pevne rozhodnutí, ako zmenia monetárnu politiku s cieľom udržať stabilitu nórskej koruny voči ECU. Existujú dve alternatívy: fixácia koruny na euro alebo fixácia koruny na nový menový kôš, zahŕňajúci euro, dolár a jen. Nórska vláda by mala zverejniť svoje rozhodnutie v priebehu mája. Nové prieskumy naznačujú, že 7 z 10 firiem plánuje od 1. januára 1999 orientáciu na euro.
ISLAND: V tejto krajine nie je vznik EMÚ "horúcou témou", pretože 11 krajín, ktoré budú zakladajúcimi členmi EMÚ, predstavujú iba jednu tretinu zahraničného obchodu Islandu. Situácia sa však môže radikálne zmeniť, ak sa k EMÚ pričlení aj Británia. Islandská centrálna banka momentálne uvažuje o viacerých dlhodobých alternatívach - t.j. o ponechaní súčasného plávajúceho kurzu, prípadne o fixácii meny na euro alebo dokonca o zavedení európskej meny ako zákonného platidla.
ŠVAJČIARSKO: Krajina momentálne odmieta myšlienku fixácie svojej meny na euro, argumentujúc, že tento krok by bol koncom monetárnej autonómie Švajčiarska. Predstavitelia švajčiarskej centrálnej banky vyslovili nádej, že s volatilitou kurzu švajčiarskeho franku voči euru si poradia pomocou uvoľnenia monentárnej politiky. S fixáciou uvažujú iba v najkrajnejšom prípade, a to iba z dočasného hľadiska. Odmietnutie eura finačnými trhmi by mohlo švajčiarsky frank priamo zasiahnuť.
AFRIKA: Meny štrnástich krajín na západe Afriky budú fixované na euro prostredníctvom CFA franku, ktorý je v súčasnosti fixovaný na francúzsky frank v pomere 1:100. Vznikli pochybnosti, či sa podarí danú paritu udržať, a to aj napriek oficiálnym vyhláseniam, ktoré popierajú novú devalváciu. K poslednej devalvácii CFA franku (o 50 %) došlo v roku 1994.
PACIFIK: Euro by malo obiehať aj v bývalých francúzskych kolóniách v Pacifiku, hoci to zatiaľ nie je isté.