sieť Regionálnych poradenských a informačných centier (RPIC) a Podnikateľských inovačných centier (BIC) bude nútená prejsť do oblasti komerčných služieb. Takáto vynútená transformácia týchto centier však naruší celý zmysel týchto centier, ktoré boli založené predovšetkým na pomoc začínajúcim a novovznikajúcim podnikateľským subjektom. Pre agentúru SITA to uviedol Milín Kaňuščák poverený riadením RPIC Prešov. Je pritom viac ako pravdepodobné, že centrá sa budú orientovať prevažne na solventnejšie podnikateľské vrstvy.
V tejto súvislosti je podľa M. Kaňuščáka nutné pripomenúť, že na Slovensku prestane existovať súčasný podporný systém pre začínajúcich podnikateľov. To znamená, že začínajúci podnikateľ bude musieť za všetky informácie platiť plné komerčné sadzby u profesionálnych poradcov (400-600 Sk/h). Pritom z analýzy výsledkov realizácie programu vyplynulo, že záujem o poradenstvo majú najmä podnikatelia, ktorých podniky nefungujú dlhšie ako jeden rok, a tí, ktorí s podnikaním chcú začať. Práve tieto skupiny klientov podnikateľských centier nedisponujú dostatočným prevádzkovým kapitálom a častokrát je pre nich komerčná suma za poradenské služby neúnosná.
"Jedným z najjednoduchších riešení zachovania dnešného podporného systému je, aby štát prevzal na seba zodpovednosť za zľavnené poradenské služby. Táto forma podpory MSP je zo strany štátu bežná aj v rozvinutých európskych krajinách ako Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a pod. V prípade dotovania poradenských služieb prostredníctvom celej sieť RPIC a BIC by znamenal výdavok zo štátneho rozpočtu sumu približne 20 mil. Sk, čo naozaj nie je suma, o ktorej by nemohla byť diskusia," uviedol M. Kaňuščák. Vláda SR schválila uznesením č. 72 z 1. februára 1996 program vzdelávania a školení pre MSP, ako aj jeho financovanie uznesením č. 298 z 30. apríla 1996. Napriek tomu sa do dnešného dňa tento program podľa M. Kaňuščáka nerealizoval pre nedostatok zdrojov v štátnom rozpočte. RPIC a BIC začali pomocou programu PHARE vznikať v roku 1993. Tieto centrá vznikali nezávisle od orgánov štátnej správy a s výsostným princípom dobrovoľnosti subjektov pôsobiacich v jednotlivých regiónoch. V rámci programu v rokoch 1995 -1997 poskytli RPIC a BIC konzultácie viac ako 17 tisíc podnikateľom a záujemcom o podnikanie. Možnosti vzdelávania využilo 5200 podnikateľov, ktorí sa zúčastnili na školeniach a seminároch zameraných na rôzne oblasti podnikania. Programovou jednotkou programu PHARE pre oblasť podpory malého a stredného podnikania sa stala Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP), ktorej vznik iniciovalo ministerstvo hospodárstva. NARMSP sa teda stala finančným sprostredkovateľom programu Phare pre sieť RPIC a BIC, ktorá sa postupne doplnila na 17 centier rozložených po území celej SR. Celá sieť RPIC a BIC sa s pomocou NARMSP úspešne zapojila aj do finančných podporných programov, medzi ktoré patrí Podporný úverový program, Malá pôžičková schéma, ako aj Mikropôžičkový program.