zostala na marcovej úrovni. Agentúru SITA o tom informoval Štatistický úrad SR. Za hlavné bariéry vyššieho rastu výroby považujú respondenti predovšetkým nedostatok finančných prostriedkov, nízky dopyt v tuzemsku a zo zahraničia, dovoz konkurenčných výrobkov a neisté ekonomické prostredie. Vyššiu zamestnanosť ako v marci mali podniky, predstavujúce 10 % z celkového počtu zamestnancov respondentov. Počet zamestnancov klesol v podnikoch s 31-percentným podielom na zamestnanosti.
Z podnikov, zúčastnených na prieskume, bolo 5 % v prvotnej platobnej neschopnosti (v marci 6 %) a 43 % v druhotnej platobnej neschopnosti (v marci 44 %).
V prognózovanom období máj až júl v porovnaní s aprílom predpokladajú rast výroby tovaru podniky vyrábajúce 47 % produkcie. Výraznejší rast výroby sa očakáva vo výrobe kovov, výrobe dvojstopových motorových vozidiel, výrobe nekovových minerálnych výrobkov, v drevárskom priemysle a textilnom priemysle. So znížením objemu priemyselnej výroby uvažujú podniky predstavujúce 15 % výroby tovaru.
Vo vývoji dopytu na domácom trhu očakávajú rast podniky predstavujúce 28 % výroby respondentov, o znižovaní uvažujú podniky tvoriace 16 % produkcie.
Celkový vývoz by sa mal zvýšiť u respondentov reprezentujúcich 44 % výroby, pokles prognózujú respondenti so 17 % produkcie.
Rast zamestnanosti predpokladajú respondenti s 12 % zamestnancov. V podnikoch, ktorých podiel na zamestnanosti tvorí 28 %, sa nedosiahne aprílová úroveň.
V porovnaní so situáciou v apríli, rast cien priemyselných výrobkov sa očakáva v 32 % produkcie, u 15 % sa predpokladá ich zníženie.
Schopnosť podnikov platiť svoje záväzky v lehote splatnosti sa v máji až júli zhorší u 2 % respondentov, 21 % očakáva jej zlepšenie. Podiel platobne neschopných podnikov sa podľa predpokladu respondentov zníži oproti aprílu o 1 bod na 47 %.