ho sektora prostredníctvom špeciálneho devízového účtu 2,7752 bilióna jenov (21,35 mld USD) pri kurze 130 jenov za dolár.
Japonskí bankári povedali, že aprílová intervencia japonskej centrálnej banky bola trojnásobne vyššia v porovnaní s decembrovou intervenciou, ktorá bola prvou intervenciou vo forme predajov dolárov po viac ako 5 rokoch. V decembri poklesli devízové rezervy Japonska o 7,593 mld JPY na 220,792 mld JPY. V apríli poklesli externé rezervy o rekordných 17,835 mld JPY na 205,758 mld JPY. V marci predstavovali rezervy 223,593 mld JPY.
Dolár zaznamenal vo štvrtok voči japonskému jenu rast vďaka pokračujúcim obavám zo stavu japonskej ekonomiky, ako aj vďaka chýrom na trhu, že v Číne sa očakáva devalvácia meny. Voči marke prišiel dolár o raňajšie prírastky, ktoré dosiahol vďaka povzbudivým americkým ekonomickým údajom. Obchodníci však neskôr začali byť opatrní kvôli víkendovému summitu vedúcich predstaviteľov EÚ.
Obchodníci predávali jeny za doláre po vyhlásení prvého zástupcu výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu Stanleya Fischera, že devalvácia čínskej meny sa nedá vylúčiť. Fischer však zdôraznil, že samotná Čína zatiaľ devalváciu neplánuje, a čínska ekonomika má dostatok sily na úspešné vyriešenie tohto problému. "Čína dala všetkým jasne najavo, že nemá žiadny záujem devalvovať svoju menu. Podľa našeho názoru sa to však nedá vylúčiť," povedal Fischer. Avšak veľké finančné fondy začali okamžite po zverejnení Fischerových slov nakupovať doláre a predávať jeny. Pohyby mien boli však utlmené predsviatočnými náladami na trhu.
Dolár skončil vo štvrtok na úrovni 132,82 JPY, čo je síce pod denným rekordom 132,96 jenov, avšak nad stredňajším záverom 132,27 JPY. Voči marke dolár mierne poklesol na 1,7960 DEM zo stredajšej finálnej úrovne 1,7962 DEM.
Obchodníci upozornili, že oslabenie jenu dosiahlo výrazné rozmery, nakoľko japonská ekonomika sa nachádza na pokraji priepasti nazývanej recesia. Príčinou je veľmi slabý domáci dopyt. Japonskí predstavitelia pripúšťajú, že ekonomická situácia v Japonsku je vážna, avšak neprestávajú dúfať v pozitívne účinky balíka opatrení na stimuláciu ekonomiky. Balík opatrení v hodnote 16 biliónov jenov bol zverejnený minulý týždeň.
V stredu dolár vzrástol voči hlavným svetovým menám, keď špekulácie na trhu ohľadne vyšších nemeckých úrokových mier poľavili.
Dolár posilnil zo svojej nízkej úrovne po zverejnení vyjadrenia člena rady Bundesbanky Klaus-Dieter Kuehbachera v berlínskom denníku Berliner Zeitung. Denník citoval Kuehbachera, ako hovorí, že nevidí žiaden rozumný dôvod, prečo by sadzby mali v tomto roku vzrásť. Komentár povzbudil dílerov, ktorí začali spätne nakupovať doláre, ktoré predávali v raňajšom obchodovaní. V neskorom obchodovaní bol dolár na úrovni 1,7962 DEM/USD, keď vzrástol z utorkovej úrovne 1,7953 DEM/USD. Voči jenu dolár tiež posilnil, z 132,23 na 132,36 JPY/USD.