Ústredné daňové riaditeľstvo (ÚDR) v Banskej Bystrici oznámilo plnenie výnosov z jednotlivých druhov daní za prvý štvrťrok. Celkove sa daňové príjmy naplnili na 94 % z rozpočtovaných príjmov. V absolútnom vyjadrení na daniach a clách sa počas prvého štvrťroka vybralo 39 mld Sk. Príjmy pri daniach z príjmu fyzických osôb sa naplnili až na 112 % a pri daniach z príjmu právnických osôb až na 117 %. To považuje riaditeľka ÚDR Júlia Marčeková za prekvapivo pozitívnu správu. Nepriaznivá situácia je v nepriamych daniach, najmä pri DPH, výnos z týchto daní sa naplnil iba na 70 %. Takisto aj pri spotrebných daniach sa naplnil rozpočtový predpoklad iba na 84 %. Marčeková to vysvetlila skutočnosťou, že odpočty z DPH, ktoré mali daňové úrady vrátiť koncom minulého roka, vrátili až začiatkom tohto roka. Je pravdepodobné, že takouto praxou ministerstvo financií znížilo deficit minuloročného rozpočtu. Pri spotrebných daniach sa zinkasovalo oproti predpokladaným 6 mld Sk iba 5 mld Sk. Podľa ÚDR výpadok bol zapríčinený poklesom kúpyschopnosti obyvateľstva.
Najväčším obchodným partnerom SR je Nemecko
Počas prvého štvrťroka tohto roka sa zo Slovenska vyviezol tovar za 86 mld Sk a doviezol sa tovar za 103 mld Sk. Vzniklo tak pasívne obchodné saldo vo výške vyše 16 mld Sk. Export vzrástol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 13 %. Na náraste exportu sa podieľali automobily a automobilové súčiastky. Klesol dovoz minerálnych olejov, pravdepodobne pre nižšie svetové ceny ropy. Najdôležitejším obchodným partnerom sa stalo Nemecko, vystriedalo Českú republiku, ktorá v obchode dominovala od rozdelenia ČSFR. Nepriaznivým javom je pokles exportu do ČR asi o pol miliardy korún napriek oživeniu tamojšieho hospodárstva. Podiel krajín združených v OECD na celkovom dovoze dosiahol 78 %. Medzi krajinami združenými v OECD sú všetky krajiny EÚ, Švajčiarsko a krajiny CEFTA. Z väčších obchodných partnerov malo Slovensko aktívnu obchodnú bilanciu s Rakúskom, Nemeckom, Poľskom, Maďarskom, Rumunskom a Slovinskom. Zápornú obchodnú bilanciu malo Slovensko najmä s Ruskom. Štátny tajomník na ministerstve hospodárstva
Ani potomkovia majiteľov nebudú mať osoh
Minister hospodárstva Milan Cagala považuje za súčasť priemyselnej politiky financovanie starých úverov zo strany Konsolidačnej banky poskytnutých ešte ŠBČS v rokoch osemdesiatych na tzv. trvale sa obracajúce zásoby. Súčasťou priemyselnej politiky je aj podpora a poistenie exportu tohto odvetvia. Priemyselnú politiku zabezpečovali rezortné ministerstvá, ktoré plnili práva akcionárov pre FNM SR podľa príkazných zmlúv, dodal Cagala. Pripomenul, že podiel vlastných zdrojov podnikov a spoločností na financovaní investícií v minulom roku klesol na 34 %, kým v roku 1994 až 1996 predstavoval takmer 60 %, považuje to za negatívny signál. Cagala navrhuje zabezpečiť finančnú účasť štátu na podpore procesu reštrukturalizácie revitalizácie. O strojárstve a jeho privatizácii sa Cagala v Pravde vyjadril, že odvetvie je v takej situácii, že ani deti tých, čo nadobudli účasti v tomto odvetví, nebudú mať zo svojich podnikov osoh.
Autor: jv