Trojročná veľkorysá stavebná rekonštrukcia Mestskej knižnice na Mariánskom námestí v Prahe z nej urobila modernú informačnú inštitúciu, ktorá pred dvoma týždňami začala slúžiť širokej verejnosti. Akosi symbolicky je v jej ústrednom vestibule umiestnená vyše päť metrov vysoká veža z kníh, ktorú jej autor - slovenský umelec žijúci v Prahe Matej Krén (1958) - nazval Idiom. Pražský Idiom je štrnástym variantom na tento motív, s ktorým sa M. Krén predstavil v prestížnych výstavných sieňach v Paríži, Chicagu, Viedni, Amsterdame, ako i na XXII. bienále súčasného umenia v Sao Paule (1994), kde Idiom vyvolal veľký ohlas. V pražskom prípade však ide o permanentnú inštaláciu s výškou 5,2 metra, priemerom 2 metre, pričom na "stavbu" bolo použitých okolo 8 tisíc kníh. "Veža nie je myslená len v čisto architektonickom zmysle, ale ide bližšie k ľudskému telu. Je to vlastne ručne modelovaná stavba z kníh," povedal pre SME M. Krén. "Preto by som aj seba označil v tomto prípade za akéhosi archi-sochára. Veža pokračuje v koncepcii knihy avšak iným spôsobom. Je výsekom z priestoru, ktorý podobne ako text v knihe posúva myslenie ľudí do oblasti, kde panuje napätie medzi skutočným a iluzívnym." Zhruba v dolnej tretine Idiomu je otvor, cez ktorý sa možno pozrieť do organizmu veže. V jeho hornej i dolnej časti sú zrkadlá, ktoré vytvárajú optickú ilúziu nekonečnosti kníh. Matej Krén postavil mesto - labyrint, opustené knižnice v stredovekých kláštoroch, kde sa skrýva všetko ľudské poznanie. Bludisko ako metafora osamoteného, no sebestačného vedomia. Zdanlivo zúfalého, no vytrvalo hľadajúceho útechu. Krén priam borgesovským spôsobom rozvrátil čas a ľudskú identitu a vytvára zo slov priezračnú krajinu.
Pavučinky intelektuálnej neistoty sú však v rukách M. Kréna utkané s dômyselnou istotou, kde nie je priestor pre myšlienkový i výtvarný alibizmus. "Výber kníh nie je, samozrejme, náhodný. Vždy sa snažím používať knihy vyjadrujúce kontext danej krajiny, pričom nepreferujem určitých autorov alebo tematický okruh. Takisto nie je náhodné umiestnenie Idiomu do centrálnej osi knižnice. Podarilo sa mi ho situovať do miesta, kde je nielen priestorová, ale aj významová os diania knižnice. Je pevným bodom verejného priestoru naplneného neustálou cirkuláciou ľudí a kníh. Preto budem zvedavý, čo sa bude diať s vežou, keď sa stane organickou súčasťou knižničného priestoru a nebude len vnímaná ako artefakt. Medzi prvé znaky verejného prijatia považujem aj vtip, ktorý o veži už začal kolovať medzi ľuďmi: "Nechoďte do novej knižnice, pretože si tam nemožno nič požičať. Všetky knihy sú totiž vo veži..." Stáročná pamäť ľudského intelektu sa prelína s iskrivou iróniou, zveličením, nadreálna poetika s každodennými predmetmi. Autor zrozumiteľnou výtvarnou rečou artikuluje otázky, ktoré "visia" vo vzduchu. Matej Krén opäť potvrdil, že patrí medzi to najlepšie, čo na Slovensku v polohe aktuálneho výtvarného prejavu máme. Možno iba nostalgicky konštatovať, že tieto slová viac rezonujú v zahraničí. To je však už asi osud umelcov, ktorí vyčnievajú...
Najvýznamnejšie výstavy v Prahe
František Kupka - priekopník abstrakcie, maliar kozmu - reprezentatívna výstava je otvorená do 10. mája vo Veľtržnom paláci (IV. poschodie) a predstavuje F. Kupku (1971 - 1957) ako maliara, ktorý roku 1912 nielen prvýkrát vystavil abstraktné plátna vôbec, ale aj ako umelca zaujímajúceho sa o literatúru, hudbu, ale i astrológiu a okultné vedy.
Paul Gauguin - zo zbierok Národnej galérie - komorná výstava je otvorená vo Veľtržnom paláci (II. poschodie) do konca augusta a je pripravená pri príležitosti 150. výročia narodenia francúzskeho maliara.
Magister Theodorik - dvorný maliar cisára Karla IV. - unikátna výstava v Anežskom kláštore predstavuje maliarskeho génia z polovice 14. storočia Majstra Theodorika, ako aj okruh spolupracovníkov z výzdoby Karlštejna. Pôvodne mala výstava trvať do 26. apríla, no pre obrovský záujem je predĺžená do 26. septembra.
František Drtikol - fotograf, maliar, mystik - výstava fotografa klasickej moderny F. Drtikola zahŕňa v priereze všetkých tvorivých etáp približne 260 diel. Expozícia v exkluzívnych sieňach Galérie Rudolfinum na Alšovom nábreží 12 až do konca mája objavným spôsobom predstavuje aj Drtikolovu maľbu a kresbu.
Verejné telo a Umelý priestor - výstava v Galérii mesta Prahy v Mestskej knižnici sa zameriava na premieňajúce sa pojatie tela a priestoru v súčasnom umení. Prezentácia s nádychom kontroverznosti až do konca mája predstavuje osobnosti súčasnej britskej, rakúskej a českej výtvarnej scény.
Autor: ĽUDO PETRÁNSKY ml., Praha