ké strany. V nádeji, že oslavy prilákajú veľa ľudí, usporadúvali politické fóra alebo len jednoducho poskytli ľuďom príležitosť zabaviť sa na stranami sponzorovaných majálesoch. Celkom na záver sviatočného dňa, pol hodinu pred polnocou, však výbuch 1,2-kilogramovej trhaviny danubit slovenskej výroby pred sídliskovým bytom podpredsedu opozičnej strany Fidesz-Maďarská občianska strana (MPP) Józsefa Szájera zdevastoval dvere a strop bytu a vybil okná na štvorposchodovej budove.
Napriek miliónovej odmene za informácie, ktoré povedú k stope páchateľov, sa však nenašli svedkovia, ktorí by mohli podať opis akýchkoľvek podozrivých osôb. Chýba aj motív tohto trestného činu. Szájerovi ani jeho manželke, ktorá je pracovnoprávnou sudkyňou, sa nikto nevyhrážal, a politický motív atentátu je len jednou z pracovných verzií vyšetrovateľov. Tento "výbušný" záver prvomájových akcií, ktorý je po marcovom pokuse o atentát pred celoštátnym strediskom Nezávislej maloroľníckej strany (FKGP) a výbuchu pred bytom jej predsedu Józsefa Torgyána už treťou takouto akciou namierenou proti maďarskému opozičnému politikovi pred voľbami, nemá dokázateľne politické pozadie. Obe strany, Fidesz a FKGP, majú istú šancu, že spoločnými silami porazia vládnucu Maďarskú socialistickú stranu v blížiacich sa voľbách.
Všetky parlamentné strany sa v reakcii zhodli na tom, že to bol "útok na demokraciu". Okrem Józsefa Torgyána, ktorý reagoval rovnako, ako keď bomba vybuchla pred jeho bytom, slovami "páchatelia sa obávajú víťazstva skutočne demokratických síl vo voľbách", však predstavitelia ani jednej zo strán nepoužili populistický slovník pri vymenúvaní dôvodov a narážok, ktorej strane by sa takýto teroristický čin mohol hodiť do kampane. Napriek tomu však môže mať táto akcia zreteľný vplyv na to, ako sa vykryštalizuje volebný výsledok. FKGP a Fórum maďarských demokratov (MDF) zvolali na tento týždeň parlamentný výbor pre národnú bezpečnosť, na ktorom sa pravdepodobne zverejnia aj informácie tajných služieb, ktoré by mohli osvetliť pozadie atentátu, a posledný týždeň pred voľbami sa tak pozornosť medií bude sústreďovať opäť na malú bezpečnosť v krajine. A jedným z ťažiskových bodov v kampani opozičných strán je práve apelovanie na voličov, že socialisti si nevedeli poradiť s rastúcou kriminalitou a vzrastajúcou mocou podsvetia. O tom, ako sa odrazí táto udalosť na popularite jednotlivých strán, sa však dozvieme až po prvom kole hlasovania, nakoľko posledné predvolebné prieskumy boli v súlade s volebným zákonom zverejnené 1. mája.
Rovnako ako väčšina zo série 20 výbuchov v posledných dvoch rokoch, ktoré sa pripisujú vyrovnávaniu si účtov v podsvetí, ani posledný očividne nemal za cieľ niekomu ublížiť. Szájer sa v byte málokedy zdržiaval a jeho manželka a dcéra boli práve na vidieku. Je možné, že sa nakoniec potvrdí ďalšia verzia vyšetrovateľov, že atentát bol dielom pravicovej extrémistickej skupiny, ktorá si robí násilím vlastnú kampaň.