Presne v deň 61. narodenín irackého prezidenta Saddáma Husajna prešlo hlasovaním v Bezpečnostnej rade OSN predĺženie embarga proti Iraku, ktorého zrušenie je podmienené úplnou likvidáciou irackého arzenálu zbraní hromadného ničenia. Stalo sa tak po tom, čo BR zhodnotila tri správy - jednu negatívnu od Špeciálnej komisie OSN pre dohľad nad odzbrojením v Iraku (UNSCOM), jednu pozitívnu od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a jednu dvojzmyselnú - vypracovanú po inšpekcii ôsmich prezidentských palácov.
Podľa správy inšpekčnej komisie OSN sa v likvidácii irackého zbrojného programu nedosiahol žiaden pokrok. Irak musí ešte predložiť dôkazy, že zbrane, ktorých existenciu sám priznal, sa zlikvidovali. MAAE dospela k záveru, že Irak nemá kapacity na výrobu jadrových zbraní, čo poskytlo zámienku Rusku žiadať schválenie rezolúcie o skončení inšpekcií jadrových základní, na vybudovaní ktorých sa kedysi ZSSR výdatne podieľal. Počas prehliadky prezidentských palácov inšpektori nenašli ani zbrane, ani dokumenty, ktoré by poukazovali na iracký zbrojný program. Väčšina z 1058 budov ôsmich objektov však bola prázdna a ich evakuáciu irackí predstavitelia odôvodnili nedávno ešte aktuálnou hrozbou amerického vojenského zásahu.
Počas siedmich rokov embarga síce Irak prišiel o 115 miliárd dolárov na predaji ropy, to však nebránilo irackému diktátorovi, aby dve miliardy investoval do vlastného prepychu a dal si za tento čas postaviť 48 nových palácov. Paláce prekypovali mramorom, drahým zariadením a bohatou umeleckou výzdobou. Svet sa oprávnene domnieva, že medzinárodné embargo netrestá irackého diktátora, ale nevinných Iračanov. A Saddám sa snaží apelovať na humanitné cítenie ľudí na Západe sprievodmi nesúcimi truhly s telami detí - obetí embarga. Vysokú úmrtnosť na podvýživu medzi irackými deťmi potvrdili údaje mnohých zahraničných organizácií, avšak ukázalo sa, že pochádzajú predovšetkým z radov šíitských moslimov a Kurdov, ktorým Bagdad humanitárnu pomoc dodanú v rámci programu "ropa za potraviny" odopiera. Po "priznaní" úspechu inšpekcií prezidentských objektov - na základe dohody sprostredkovanej generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom - získal Saddám zámienku tvrdiť, že teraz, keď už inšpektori získali prístup všade, nemajú dôvod trvať na tom, že Irak nejaké zbrane ešte vlastní. O to viac, že USA, ktoré síce pripustili určitý pokrok v procese inšpekcií, oznámili, že budú v BR OSN vetovať akékoľvek iné rozhodnutie, ako je predĺženie sankcií.