Belgický premiér Jean-Luc Dehaene včera oznámil demisiu veliteľa polície generála Willyho Deriddera, v súvislosti s útekom pedofilného vraha Marka Dutrouxa. Demisiu generála Deriddera požadovalo niekoľko rodín Dutrouxových obetí a mnoho politických strán, vrátane vládnej koalície ľavého stredu. Svojím odchodom sa ministri spravodlivosti a vnútra zhostili svojej politickej zodpovednosti za útek Marka Dutrouxa, uviedol belgický premiér, a toto gesto im slúži ku cti.
CHRétien
O DISIDENTOCH
O zhovievavosť v prípade štyroch disidentov uväznených bez súdu na doživotie požiadal v pondelok Fidela Castra kanadský premiér Jean Chrétien. Disidenti boli zadržaní v júli minulého roku po tom, ako zverejnili manifest ostro kritizujúci kubánsku komunistickú stranu a Castrov režim. Vo vyhlásení pre tlač kanadský premiér uviedol, že má k dispozícii "dosť dlhý" zoznam väzňov svedomia, u ktorých chce požiadať kubánskeho vodcu o zhovievavosť.
DUNAJSKá KOMISIa
Jubilejné zasadnutie Dunajskej komisie pri príležitosti 50. výročia podpísania belehradskej konvencie sa začalo včera v hlavnom meste Maďarska za účasti ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR J. Jasovského, predstaviteľov ďalších členských a kandidátskych štátov a zástupcov viacerých národných a medzinárodných organizácií. Úradujúca predsedníčka Dunajskej komisie Eva Mitrová zdôraznila, že ratifikáciou doplnkových protokolov podpísaných 26. marca v maďarskej metropole sa otvorí nová etapa spolupráce podunajských štátov. SR to preto považuje za poctu, že dostala možnosť plniť funkciu predsedníckej krajiny Dunajskej komisie práve v tomto historickom období.
HLADOVKU ZAČALI ĎALŠÍ TIBEŤANIA
Ďalších šesť Tibeťanov včera v indickej metropole začalo protestnú hladovku a naviazalo tak na akciu svojich šiestich kolegov, ktorých indická polícia násilím dopravila do nemocnice po 50 dňoch hladovania. Tibeťania protestujú proti takmer 50-ročnej okupácii ich vlasti Čínou a proti nečinnosti OSN v tejto záležitosti. V pondelok sa na protest proti násilnému prevezeniu protestujúcich do nemocnice pokúsil spáchať samovraždu upálením jeden Tibeťan. Policajný prevoz hladovkárov do nemocnice prišiel v čase, keď do Indie priletel náčelník generálneho štábu čínskej armády generál Fu Čchun-jou. Ide o vôbec prvú návštevu takého vysokého čínskeho vojenského predstaviteľa v Indii. Indické úrady chceli zásahom urobiť upokojujúce gesto voči Pekingu.
NOVÝ OPERAČNÝ PLÁN PRE BOSNU
Vojenský výbor NATO schválil nový operačný plán pre Bosnu, nazvaný Spoločné dielo. Začne sa uplatňovať po skončení súčasnej misie SFOR koncom júna. Plán predpokladá, že v Bosne zostanú súčasné sily SFOR v počte okolo 30 000 vojakov až do všeobecných volieb v dňoch 12. a 13. septembra. Aliancia dúfa, že potom bude možné, ak to situácia dovolí, ich počet znížiť. Za flagrantné porušenie daytonskej mierovej dohody označil včera generálny tajomník NATO J. Solana minulotýždňové násilnosti a zastrašovanie vo viacerých bosnianskych mestách, namierené proti utečencom, ktorí sa chceli vrátiť do svojich domovov. Sily SFOR budú zároveň podporovať uplatňovanie mierových zmlúv a v súlade so svojím mandátom podniknú rázne opatrenia proti tým, ktorí by chceli mariť ich uplatňovanie, uvádza sa vo vyjadrení.