Vláda presúva zodpovednosť za financovanie vysokých škôl na plecia študentov a ich rodičov

Ministerstvo školstva SR pripravuje po krátkom čase už druhú novelu zákona č. 170/1990 o vysokých školách. Jeho paragrafovanú verziu získali vysoké školy veľmi čudnou cestou: našli ju na stole. Táto zvláštna forma "spolupráce" a následné komentáre z ...

Ministerstvo školstva SR pripravuje po krátkom čase už druhú novelu zákona č. 170/1990 o vysokých školách. Jeho paragrafovanú verziu získali vysoké školy veľmi čudnou cestou: našli ju na stole. Táto zvláštna forma "spolupráce" a následné komentáre z oboch strán svedčia o bezprecedentnom rozkole a nedôvere medzi MŠ SR a vysokými školami. O stanovisko sme požiadali bývalého rektora Univerzity Komenského v Bratislave a predsedu sekcie DU pre vysoké školy a vedu, profesora JURAJA ŠVECA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je návrh novely iba pracovnou, alebo už konečnou verziou?

SkryťVypnúť reklamu

"Návrh je v definitívnej podobe, v akej sa predkladá vláde SR. Materiál obsahuje návrh uznesenia vlády, predkladaciu i dôvodovú správu, návrh zákona, doložku o zlučiteľnosti s legislatívou EÚ a záverečné komuniké. Čelná strana obsahuje údaj o tom, že materiál sa predkladá na základe uznesenia vlády (s uvedením čísla a dátumu rozhodnutia) a predkladá ho ministerka Slavkovská v júni 1998. Schválený má byť v júli. Nepochybujem, že text je konečný a MŠ nemieni poskytnúť zákon na pripomienkové konanie vysokým školám."

Je takýto postup v krajinách EÚ obvyklý?

"Akékoľvek zásahy do vysokého školstva - najmä legislatívne - majú ďalekosiahle dôsledky v dlhodobej perspektíve: po 6 až 10 rokoch zásadne ovplyvnia vývoj ekonomiky štátu. Preto v krajinách EÚ pristupujú k novelizáciám nesmierne uvážlivo. Rámcový zákon sa obvykle zásadne nemení. Úpravy zákona a vykonávacích predpisov zvyčajne pripravuje tím odborníkov v úzkej spolupráci so samosprávnymi orgánmi vysokých škôl. Princípy riadenia VŠ sú súčasťou osobitnej vedeckej disciplíny v rámci inštitucionálneho manažmentu s primeranou vedeckou základňou a zodpovedajúcou odbornou literatúrou. Predkladať zákon o VŠ do vlády bez toho, aby sa k obsahu vyjadrili odborníci, je prinajmenšom nezodpovedný krok ministerky školstva."

SkryťVypnúť reklamu

Mení zákon pravidlá financovania vysokých škôl?

"Po rokovaní s rektormi vlani v októbri uložila vláda ministerke pripraviť legislatívne zmeny, ktoré ,umožnia vyberať poplatky za štúdium od uchádzačov, ktorí splnili podmienky prijatia a nemohli byť prijatí na vysokú školu z kapacitných dôvodov`. Návrh zákona v paragrafe 6 zavádza metodiku financovania VŠ tak, aby ,ich materiálnotechnická základňa bola na úrovni najnovších poznatkov vedy, vzdelania, výskumu, techniky a umenia`. Objem výkonov je daný počtom študentov, učiteľov a ďalších pracovníkov a príslušný normatív určuje výšku ročného výdavku na ,jednotku výkonu`, čiže študenta, v príslušnom študijnom odbore. Počet študentov, ktorých náklady uhradí štátny rozpočet, určí ministerstvo školstva. Zákon v par. 6a zavádza možnosť študovať aj pre tých študentov, ktorí tento počet prevyšujú. Podľa odstavca 3 citovaného paragrafu ,výška úhrady časti nákladov za štúdium ... sa určuje každoročne vo výške od 20 do 100 % výšky normatívu, určeného pre príslušný študijný odbor na kalendárny rok`. Určenie výšky úhrady v spomínanom rozpätí je v právomoci vysokej školy."

SkryťVypnúť reklamu

Čo to v praxi pre študentov znamená?

"Podľa tohto zákona budú na vysokých školách dva druhy študentov: tí, ktorí budú študovať na základe štátneho ,štipendia` a tí, ktorých rodičia majú dosť prostriedkov na krytie študijných nákladov. Keďže zákon ,chce` zabezpečiť lepšiu materiálno-technickú základňu vysokých škôl a rezort viac peňazí nemá, zákonom sa presúva ťarcha financovania VŠ štúdia na študenta: jediným skutočným zdrojom financií nad rámec pridelených prostriedkov zo štátneho rozpočtu budú študenti a ich rodičia."

Dá sa očakávať, že by uvedené zmeny vo financovaní VŠ zlepšili ich materiálno-technickú základňu na úroveň vyspelých štátov?

"Jendoznačne - nie. Veď si len porovnajme rozdiely! V roku 1996 sme podpísali zmluvu o spolupráci UK s univerzitou v Pittsburghu, v USA. Obidve vysoké školy majú približne rovnaký počet študentov, 25 tisíc, aj rovnaké vnútorné členenie na študijné odbory. Kým náš ročný rozpočet bol v tom roku 840 miliónov korún, oni dostali 1,15 miliardy (!!!) dolárov. V nominálnej hodnote je to viac ako 40-násobok! Čudujeme sa potom, prečo vedci z amerických univerzít získavajú každý rok toľko Nobelových cien? Podľa môjho odhadu, rozdiel vo financovaní vysokých škôl medzi Slovenskom a krajinami EÚ je v rozpätí 10 až 15-násobku nominálnych hodnôt. Aj keď pripustíme rozdiel cenových relácií u nás a v EÚ, nákup prístrojov, technológií, informačných systémov, chemikálií a inej výbavy pre vysoké školy sa z 90 % realizuje dovozom zo zahraničia za svetové ceny. Je teda nereálne čo i len uvažovať o možnosti, že by tieto náklady mohli uhradiť študenti alebo ich rodičia."

SkryťVypnúť reklamu

Je chystaná novela podľa vás v súlade s legislatívou Európskej únie?

"Opäť som si prelistoval zákony o vysokých školách západoeurópskych krajín a nikde som nenašiel takú legislatívnu úpravu, ktorá by diskriminovala občanov v práve na vysokoškolské štúdium. V mnohých štátoch sú zavedené poplatky za štúdium, ale v týchto prípadoch ich platia všetci študenti. Tí, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu, môžu požiadať o štipendium. Rešpektuje sa tam právo na vzdelanie pre každého rovnako, bez rozdielov v sociálnom postavení rodičov. Predkladaný návrh zákona je v paragrafe 6 absurdný i v tom, že v skupine študentov, ktorí budú prijatí podľa úspešnosti na prvých miestach a ktorým bude štúdium hradiť štát, môžu byť aj študenti z bohatších rodín, ktorých rodičia môžu štúdium zaplatiť v plnej výške. Títo potom ,vytlačia` z kvóty ministerstva školstva študentov zo sociálne slabších rodín, ktorí tak stratia možnosť študovať. Domnievam sa, že v tomto bode je zákon protiústavný a odporuje článku 35 ods. 1 a článku 42 ods. 1 a 2 Ústavy SR o práve na prípravu k povolaniu a o práve na vzdelanie."

SkryťVypnúť reklamu

Podporíte prijatie tejto novely zákona v parlamente?

"Rozhodne nie. Toto nie je riešenie. Štát, ak nemá dostatočné prostriedky na financovanie vysokého školstva, môže hľadať iné riešenia, ktoré nezaťažia sociálne postavenie rodín. Jednou z možností je legislatívne rozšíriť podnikateľské aktivity vysokých škôl, umožniť im poskytovať vysoko odborné služby verejnému sektoru za primeranú úhradu a túto ponechať školám na zlepšenie materiálno-technickej základne. Štát nesie plnú zodpovednosť za vzdelanostnú úroveň svojich občanov. Študenti samoplatcovia túto zodpovednosť rozhodne od štátu nepreberú."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu