približne 15,5 mld Sk. Vláda pritom predpokladá v tomto roku mierny pokles celoročného schodku. Na zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory to povedal podpredseda vlády SR Sergej Kozlík.
Vývoz SR predstavoval v minulom roku 295 mld Sk, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku rast o 9 %. Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Ján Foltín považuje tieto údaje za znak oživenia slovenskej ekonomiky, ktorý svedčí o existencii rezerv slovenského hospodárstva. Za významný krok pokladá J. Foltín skutočnosť, že slovenský zahraničný obchod sa v poslednom období podstatne diverzifikuje z teritoriálneho hľadiska. Kým v roku 1993 smerovalo do Českej republiky až 40 % slovenského exportu, v minulom roku významne vzrástol podiel Nemecka a dosiahol 23 %. Za prvé dva mesiace tohto roka predstihol export do Nemecka vývoz do Česka, pričom tento klesá v absolútnom i relatívnom vyjadrení.
V posledných rokoch sa zmenila aj komoditná štruktúra exportu. Kým v období rokov 1993-1995 dominovali chemické a hutnícke výrobky, súčasným ťahúňom slovenského vývozu sú produkty strojárskeho a ostatného spracovateľského priemyslu. Podiel strojov na exporte SR predstavoval vlani zhruba 26 %. Pretrvávajúcim trendom zahraničného obchodu SR je koncentrácia exportu do malého počtu podnikov. Asi 40 firiem realizuje viac ako polovicu slovenského vývozu. Prioritou MH SR v oblasti zahraničného obchodu ostáva aj v tomto roku využívanie možností trhu Európskej únie a Stredoeurópskej zóny voľného obchodu (CEFTA). Okrem toho plánuje ministerstvo otvoriť ďalšie trhy pre slovenské výrobky podpisom dohôd o voľnom obchode s ďalšími krajinami. Na zníženie citlivosti slovenskej ekonomiky na vývoj hospodárstiev najvýznamnejších krajín z hľadiska exportu SR (ČR a Nemecka) sa bude MH SR ďalej usilovať o teritoriálnu diverzifikáciu nášho zahraničného obchodu.