Podľa štúdie centra pre hospodársky rozvoj (CPHR) dosiahol rozsah platobnej neschopnosti na Slovensku 220 mld Sk. Podľa údajov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory je to až 250 mld Sk. Podľa štúdie CPHR sa delia podniky na ziskové a stratové a v roku 1996 nastala ich výraznejšia diferenciácia. V skupine stratových sa celková strata prehĺbila na 58 mld Sk (vroku 1995 bola 29 mld Sk). V skupine ziskových sa súhrnný zisk podnikov zvýšil na 90 mld Sk (v roku 1995 bol v tejto skupine súhrnný zisk 72 mld Sk).
Bilancia služieb
Bilancia služieb je po tovarovej zahraničnoobchodnej bilancii dôležitá položka pre posúdenie výkonnosti hospodárstva a devízovej pozície ekonomiky. Podľa údajov NBS príjmy zo služieb poskytnutých našimi subjektmi do zahraničia boli za minulý rok vo výške 73 mld Sk a výdavky za služby poskytnuté cudzími subjektmi u nás boli 70,5 mld Sk. Bilancia služieb bola za uplynulý rok aktívna vo výške 2,5 mld Sk. Aj za rok 1996 bola táto bilancia aktívna vo výške 1,1 mld Sk. Príjmy zo služieb minulý rok narástli, najviac sa na prírastku podieľali príjmy z dopravy, presiahli tretinu všetkých príjmov zo služieb. Avšak príjmy z turistického ruchu v porovnaní s rokom 1996 poklesli. Pre vývoj bilancie služieb bolo priaznivé, že výdavky našich turistov za turistický ruch v zahraničí poklesli.
O deficite informoval Kozlík
Minulý týždeň oznámil Sergej Kozlík, podpredseda vlády, údaje o vývoji zahraničného obchodu za tri mesiace minulého roka. Podľa neho slovenský export v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol o 23 %. Deficit zahraničného obchodu dosiahol za prvé tri mesiace tohto roka 15,5 mld Sk. Pri extrapolácii na celý rok (62 mld Sk) by deficit presiahol minuloročnú úroveň 50 mld Sk. Štatistický úrad SR už dlhšie neoznámil údaje o zahraničnom obchode a ďalšie údaje pre bližšie nešpecifikované problémy.
Zisk elektrární klesá
Úverová zaťaženosť Slovenských elektrární, a.s. (SE) Bratislava, vzrástla počas minulého roka o tretinu a dosiahla takmer 38 mld Sk. V pomere k základnému imaniu SE - 41,8 mld Sk to predstavuje 90 % zo základného imania. Výrazne sa zvýšili náklady na finančné operácie SE, takže čistý zisk spoločnosti klesol pod 1 mld Sk. Zisk SE stále klesá, v roku 1995 bol 4,4 mld Sk. Predstavitelia SE sa dávno snažia presadiť dereguláciu sadzieb elektriny pre obyvateľov. Súčasná najbežnejšia sadzba za elektrinu pre obyvateľstvo - 99 halierov za kilowathodinu je vzhľadom na vývoj inflácie reálne nižšia ako pred deviatimi rokmi, keď bola 45 halierov. SE financuje veľa investičných akcií: Dostavba prvého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce, výstavba vysokonapäťového vedenia Lemešany pri Prešove - Krosno (Poľsko), rekonštrukcia Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, a investície ekologického charakteru v Elektrárni Vojany.
verejné zákazky
Minister hospodárstva Milan Cagala a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók vyzvali inštitúcie napojené na štátny rozpočet, aby sa orientovali na domácu produkciu pri svojich objednávkach investícií. Obaja upozornili na zákon o verejných zákazkách, ktorý ustanovuje uprednostniť domácich výrobcov. Takouto orientáciou štátnych a verejných inštitúcií by sa oživila domáca výroba. Cagala pripomenul, že aj vo vyspelých štátoch existuje zákonne stanovený podiel domácej produkcie na štátnych zákazkách. Podľa Cagalu sa nedodržuje u nás platný zákon o verejných zákazkách. Mnohí politici doteraz zdôrazňovali slovenským spotrebiteľom potrebu orientovať sa na nákup domácich tovarov, avšak prax v štátnych a verejných inštitúciách pri nákupoch materiálu a investícií sa nestretáva s pozornosťou týchto politikov.
Autor: jv