zdržanlivé až odmietavé reakcie. Naopak za "legitímnu" pokladá diskusiu na túto tému podpredseda ODS Miroslav Macek, a zdôvodňuje to zvlášť tým, že Havel je vo funkcii posledné volebné obdobie. Trvá však na tom, že Zvěřina vyslovil súkromný názor, nie o stanovisko ODS. Sám Zvěřina v rozhovore pre včerajšie Zemské noviny uviedol, že je pripravený sa za svoj výrok Havlovi ospravedlniť: "Svoje výroky som myslel tak, že chorý človek by nemal byť vystavený príliš veľkému stresu," povedal.
O nenahraditeľnosti Havla a jeho špecifickej úlohe morálnej autority v českej spoločnosti, posledného strážcu ideálov novembra 89 a bojovníka proti politickým pragmatikom typu expremiéra Václava Klausa, uvažuje napríklad americký denník New York Times, ktorý vlani publikoval rozsiahly portrét Václava Havla pod názovom Kráľ filozof. Nebezpečenstvo, že by Havel urobil niekedy chybu, si ľudia okolo neho neželajú, a hoci sa takejto možnosti obávajú, sympatizujú s ním. Možno spomenúť ťažké chvíle, ktoré český prezident prežil - smrť prvej manželky Oľgy, vlastné nádorové ochorenie, spor o dedičský podiel v paláci Lucerna s bratom a švagrinou. K nepríjemným chvíľkam možno prirátať i to, ako časť verejnosti a najmä niektoré médiá prijali jeho nový sobáš s herečkou Dášou Veškrnovou. On sám o tom v rozhovore pre časopis Týden povedal: "Naša spoločnosť si ma trochu vymodelovala do podoby zvláštneho národného obetavca, ktorý má trpieť za ostatných vo väzení či na Pražskom hrade. Ak má takto vnímaný človek, navyše v šesťdesiatich rokoch, rád - mučeníctvo-nemučeníctvo - podstatne mladšiu ženu, a k tomu ešte všeobecne známu, ak ju chce mať všade vedľa seba a ak ju dokonca občas drží za ruku, potom je to niečo, čo sa celkom radikálne spreneveruje obrazu, ktorý o ňom iní ľudia majú."
"V demokratickej spoločnosti by nemala nastať situácia, keď je niektorý politik nenahraditeľný," poznamenáva k rozpačitému postoju politikov i verejnosti politológ Bohumil Doležal. Situácia, do ktorej sa česká spoločnosť vo vzťahu k svojmu prezidentovi dostala, je podľa Doležala veľmi nešťastná, akokoľvek na nej Havel nenesie žiadnu vinu: "Môže za ňu skôr nedostatočná vyspelosť českej demokracie." Sociologička Věra Haberlová z agentúry STEM mieni, že verejnosť by diskusiu o Havlovom nástupcovi pravdepodobne prijala až vo chvíli, keby ju nejakým vyhlásením odštartoval sám Václav Havel.
"Ľudia potrebujú mať určitý obraz života, určitý sen, ktorý je nevinný a pekný, i keď oni sami neurobia pre splnenie toho sna vôbec nič. A on sám sa pre väčšinu ľudí stal takýmto snom. Nie je to len v tom, že by ho mali radi alebo si ho vážili. Potrebujú ho, aby sa sami cítili vo vnútri lepšie. Možno povieš, že si ľudia nezaslúžia cítiť sa lepšie. Ale nájsť v živote niekoho, koho si môžeme vážiť a brať vážne, je veľmi vzácne. Čo viac by im býval mohol dať?" Napísal o Havlovi vo svojom poslednom liste pred smrťou divadelný režisér Luboš Pistorius.
Autor: LN, Týden, r